trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

"Cywilizacyjny skok” w szpitalu im. Jonschera. W trosce o młodych pacjentów onkologicznych

    „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – dewiza autorstwa Janusza Korczaka przyświeca misji pediatrii Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. Teraz ta misja będzie mogła być realizowana w komfortowych warunkach. 4 października 2022 roku uroczyście otwarto nowy Pawilon Onkologii Dziecięcej oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej przy ul. Szpitalnej 27/33 w Poznaniu. W tym ważnym dla społeczności Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wydarzeniu uczestniczył Marszałek Marek Woźniak.  

    „To cywilizacyjny skok” – podkreślił Marszałek Marek Woźniak, odnosząc się do wcześniejszych warunków, w jakich funkcjonowały pediatryczna onkologia i hematologia w szpitalu klinicznym im. Jonschera. „Zostały stworzone świetne warunki dla personelu i pacjentów. W nowych, przyjaznych przestrzeniach zarówno mali pacjenci, jak i rodzice będą mogli przebywać w godnych warunkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku schorzeń  leczonych tutaj” – podkreślił Marszałek Woźniak.     

    Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ wyniosło ponad 30 mln zł. Inwestycja została też zasilona środkami z budżetu państwa. Wkład własny pochodził z darowizny otrzymanej od Fundacji DKMS oraz z darowizny od Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej – Dzieciaki Chojraki”. 

    „Nowe oddziały nie ustępują europejskim standardom. Ich otwarcie to ważny dzień dla poznańskiej, akademickiej pediatrii i leczonych tu pacjentów” - podkreślił prof. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

    Nowe skrzydło szpitala – o powierzchni użytkowej 3.377 m² - przeznaczone będzie dla dwóch istniejących już oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej (odział III i V) oraz dla Pracowni Patomorfologii, Pracowni Immunologii Hematologicznej, Pracowni Leku Cytostatycznego, Poradni Onkologicznej, które zostaną przeniesione do nowej kubatury ze starej części placówki. 

    W nowych przestrzeniach mieszczą się: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców  i opiekunów oraz sala seminaryjna.


    Galeria zdjęć: