W dniu 17 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. W stolicy Wielkopolski, która wybrana została na miejsce jubileuszowych obchodów, wydarzenie to ma wyjątkowy charakter, na Wielkopolan czeka bowiem nie jeden, ale aż dziesięć dni pełnych spotkań poświęconych religii i kulturze żydowskiej.
Program tegorocznego Dnia Judaizmu, którego motto to "Moje myśli nie są myślami waszymi" zaprezentowany został podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek 11 stycznia w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. O zaplanowanych wydarzeniach opowiadali wspólnie Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Bromberger-Kobus, Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski i ks. dr Jerzy Stranz - Przewodniczący Stowarzyszenia COEXIST, które razem z Referatem ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej współorganizuje Ogólnopolski Dzień Judaizmu.
Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz jednostki podległe, tak jak już od wielu lat, tak również w tym jubileuszowym roku aktywnie włączają się we współfinansowanie i organizację Dnia Judaizmu. – Z naszej perspektywy jest to bardzo cenna i ważna inicjatywa, ma bowiem na celu budowanie przyjaźni pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami judaizmu, pomiędzy Polakami i Żydami. Przypomina też o wielowiekowej historii Żydów na terenie Wielkopolski i całego kraju, ich wkład w polskie dzieje. A biorąc pod uwagę chociażby wydarzenia kaliskie z listopada ubiegłego roku, które nas wszystkich zbulwersowały i które Sejmik Województwa potępił w stosownej uchwale, udział Samorządu Województwa we współorganizowaniu Dnia Judaizmu ma szczególne znaczenie. To czas, gdy budowanie pozytywnych relacji chrześcijaństwa z judaizmem jest znowu bardzo ważne – mówił Wojciech Jankowiak.
- Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Punktem kulminacyjnym będzie wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera, która odbędzie się 17 stycznia. Tego samego dnia otwarta zostanie jego Izba Pamięci - wyjątkowe miejsce poświęcone wybitnej postaci, jaką był rabin - podkreślała Alicja Bromberger-Kobus, Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Na uczestników Dnia Judaizmu w Poznaniu czeka m.in. spacer szlakiem dziedzictwa żydowskiego, czytania sceniczne "Listów do mojego palestyńskiego sąsiada" Yosii Klein Halevi, koncert zespołu klezmerskiego, wykłady, warsztaty dla młodzieży, czy prezentacja prozy Brunona Schulza. Centralnym punktem uroczystości będzie XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu, który odbędzie się 17 stycznia.
Program XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie: http://coexist.pl/judaizm/dzien-judaizmu/xxv-dzien-judaizmu/
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...