trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. INPRONKO

    *21 września 2015 roku w Sali Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej "INPRONKO". W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor UAM, prof. dr hab. Julian Malicki, koordynator projektu oraz Marek Niedbała, poseł na Sejm RP - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. INPRONKO.*

    Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali parlamentarzyści, liderzy pakietów, przedstawiciele instytucji biorących udział w projekcie.

    - Istotne dla nas jest w tej chwili, aby przekonać decydentów w Warszawie, że nie tylko ośrodek w Krakowie, któy już dzisiaj może świadczyć tego rodzaju usługi medyczne, ale również ośrodek w Poznaniu dla Polski Zachodnej jest potrzebny - podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Posiedzenie zakończyło podpisanie przez jego uczestników Listu Otwartego, który zostanie przekazany m.in. Ministrowi Zdrowia, prof. Marianowi Zembale: „My, poniżej podpisani, uczestniczący w wyjazdowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej INPRONKO, w pełni popieramy projekt terapii protonowej. Na szczególną uwagę zasługuje występujące w projekcie połączenie badań klinicznych z badaniami podstawowymi. Wynikiem przeprowadzonych prac naukowych będą istotne korzyści dla ludności podnoszące skuteczność i komfort leczenia chorób nowotworowych. Należy także podkreślić ponadregionalną współpracę pięciu województw, co wskazuje na duże poparcie społeczne. Wymienione wyżej aspekty projektu terapii protonowej są modelowo zgodne z polityką Komisji Europejskiej i Planem Junckera".

    Przypomnijmy, że Zintegrowany, Wielodyscyplinarny System Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych jest projektem o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu zachodniej Polski. Poprzez stworzenie infrastruktury badawczej umożliwiającej prowadzenie badań w zakresie podstawowym, przedklinicznym i klinicznym projekt w znaczącym stopniu przyczyni się do podniesienia innowacyjności w zakresie metod leczenia nowotworów. Wyróżnia go połączenie rozwoju nauki z korzyściami płynącymi dla mieszkańców, co stanowi podstawę inteligentnego rozwoju regionu.


    Galeria zdjęć: