trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Komisyjny tydzień - relacja z przebiegu posiedzeń

    Dla wojewódzkich radnych zakończył się komisyjny tydzień pracy. Omówiono aktualną sytuację 14 spółek prawa handlowego w których województwo wielkopolskie posiada akcje i udziały. Są to między innymi: Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Poznańskie, Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Wielkopolski Fundusz Rozwoju.

    Radni zapoznali się również ze szczegółowymi planami modernizacji budynków dawnego szpitala dziecięcego przy ulicy Nowowiejskiego w Poznaniu na cele oświatowe. Inwestycja ma kosztować około 190 milionów złotych. Przedstawiono informacje na temat przyznawania Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego, stypendiów naukowych, socjalnych, dla uczniów samorządowych centrów kształcenia zawodowego i wsparcia dla studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, posiadających obywatelstwo białoruskie.

    Radni pracujący w komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęli sprawozdanie z realizacji planu gospodarki odpadami w latach 2020-2022, pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały akceptujący program ochrony środowiska przed hałasem oraz poznali aktualną sytuację składowisk odpadów - niebezpiecznych i nielegalnych. Na terenie naszego województwa znajdują się 82 miejsca gromadzenia odpadów nieprzeznaczonych na ten cel. 30 z nich jest pilnych do usunięcia.

    Radni pozytywnie zaopinoowali projekt uchwały, dotyczący przekazania jednostkom samorządu terytorialnego – Trzciance, Wrześni  i Kaczory dotacji na inwestycje z zakresu infrastruktury sportowej. Z kolei pomoc na zadania remontowe otrzymają gminy Stęszew oraz Luboń. Dofinansowanie jest udzielane w ramach siódmej edycji programu „Szatnia na medal" o łącznej wartości blisko 450 tysięcy złotych. Rozmawiano także o stypendiach sportowych. Samorząd Województwa Wielkopolskiego takiej formy wsparcia udziela od 2002 roku. Do tej pory skorzystało z niej blisko 1300 osób.

    Posiedzenie Komisji Kultury tym razem zorganizowano w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Radni pozytywnie zaopiniowali wszystkie budżetowe wnioski, wyrazili także zgodę na przekazanie Poznaniowi pomocy finansowej w wysokości 400 tysięcy złotych na budowę pomnika wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej, który powstaje u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej. Budowa ma na celu upamiętnienie deportacji Wielkopolan z ziem wcielonych do III Rzeszy. Wysiedlenia, terror i egzekucje były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Tragiczny wątek polsko-niemieckiej historii zostanie upamiętniony.

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku zamierza wesprzeć w organizacji święta plonów aż cztery samorządy - zielone światło dla takich działań dali dzisiaj radni pracujący w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Pomoc o łącznej wartości 200 tysięcy złotych mają otrzymać powiaty pilski, słupecki, kościański i ostrzeszowski.  

    Ponad 8,5 mln złotych na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych mają otrzymać wielkopolskie samorządy. Złożono 128 wniosków. Omówiono założenia programu „Deszczówka” czyli retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej na terenie regionu dla nawadniania terenów zielonych. Dofinansowanie otrzyma 17 samorządów o wartości ponad 1,6 mln złotych.  Zapoznano się z tematem efektywnego zarządzania zasobami wodnymi, zmniejszaniem nadmiernej konsumpcji wody, a także z problemem suszy w Wielkopolsce. Przedstawiciele Wód Polskich omówili stan przygotowań do budowy zbiorników retencyjnych w naszym województwie.

    Samorządowcy zaopiniowali także szereg zmian w planie wydatków budżetowych, związanych między innymi z doposażeniem placówek leczniczych. Ponad 700 tysięcy złotych ma trafić do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu na wdrożenie nowoczesnego systemu obsługi administracyjnej. Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii na system interkomowy ma otrzymać 128 tysięcy zł.Radni poparli propozycję przekazania gminie Mieleszyn 70 tysięcy złotych na zakup, wyposażenie i montaż dwóch łodzi płaskodennych niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą.

    Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie ma uzyskać dofinansowanie wartości blisko 60 tysięcy złotych na realizację programu terapeutycznego dla osób uzależnionych od alkoholu. Program wspiera abstynencję i motywację do zmiany. Przyjęto także informację na temat unijnego projektu „Wsparcie wielkopolskich migrantów", realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu od października 2023 roku do czerwca 2029 roku. Oferowana pomoc to między innymi kursy nauki języka polskiego jako obcego, kursy adaptacyjne, zawodowe, konsultacje z doradcą zawodowym. Podczas Komisji Rewizyjnej omówiono między innymi przebieg procedury wyboru dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

    Data publikacji: 2024-07-15 09:00:18

    Galeria zdjęć: