trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Komitet Regionów po raz setny

    Przewodniczący sejmiku na sesji plenarnej KR w Brukseli

    W dniach 11-12 kwietnia 2013 r. przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Lech Dymarski wziął udział w 100. sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. 
    Sesja została uświetniona wystąpieniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza, który przedstawił stanowisko parlamentu wobec wypracowanego projektu budżetu unijnego na lata 2014-2020. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślił, że europosłowie wspierają silną pozycję polityki spójności wyposażonej w odpowiednie środki finansowe oraz uznają znaczenie działań Komitetu Regionów.
    Przed sesją plenarną odbyło się posiedzenie polskiej delegacji do KR. Głównym tematem pierwszej części posiedzenia była krajowa pomoc regionalna w przyszłym okresie programowania. Z członkami delegacji spotkała się Karolina Kierońska, koordynator Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Przedstawiła ona polskie stanowisko do projektu Wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2014-2020. Dokument zostanie najprawdopodobniej przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu 2013 r. Jest on istotny z punktu widzenia priorytetów polityki spójności na lata 2014-2020, w szczególności wsparcia dla konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, badań, rozwoju i innowacji oraz gospodarki niskoemisyjnej.
    W czasie drugiej części spotkania członkowie delegacji mieli okazję zapoznać się z pierwszym Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej – TRITA z udziałem polskich samorządów, które zostało oficjalnie zarejestrowane przez polski MSZ w lutym 2013 r. Prezentację nt. TRITA przedstawił jej przyszły dyrektor Bronislav Zachariades. Natomiast obecni na posiedzeniu politycy reprezentujący wszystkie regiony wchodzące w skład tego EUWT wyrazili swoje zadowolenie z faktu jego powstania, podkreślili, że ma on ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju tego obszaru pod kątem transportu, gospodarki, energetyki i turystyki. W skład TRITA wchodzą dwa polskie województwa – śląskie i opolskie, czeski Kraj Morawsko-Śląski, oraz słowacki Samorządowy Kraj Żyliński. Siedzibą ugrupowania będzie Cieszyn, co ma również swój wymiar symboliczny, ponieważ jest to miasto, które składa się z dwóch części znajdujących się na terenie Polski (Cieszyn) i Czech (Czeski Cieszyn).      
    Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej to nowy instrument wprowadzony przez prawo europejskie, pozwalający na tworzenie sformalizowanych grup współpracy przez podmioty publiczne z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Ta forma współpracy międzyregionalnej jest wpierana przez Komitet Regionów; komisją merytorycznie odpowiedzialną za tę tematykę jest COTER.
    Autor: koordynatorzy delegacji polskiej do KR
     
     Fot. archiwum Komitetu Regionów