17 listopada 2021 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolski Fundusz Rozwoju we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego Północ oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Republiki Mołdawii zorganizowały konferencję on-line pt. „Doing business in Moldova”. Celem wydarzenia było przybliżenie wielkopolskim przedsiębiorcom możliwości współpracy gospodarczej z partnerami z Mołdawii. Uczestnicy konferencji łączyli się poprzez studia w Poznaniu i w Bielcach. Transmisja ze spotkania była dostępna na kanale Youtube Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.
Konferencję otworzył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. - Nawet w pandemicznym 2020 r. polsko-mołdawska wymiana handlowa wzrosła (…). Jestem przekonany, że wartość handlowej wymiany polsko-mołdawskiej może być zwiększona w kolejnych latach, a kluczową rolę w tym zakresie może odegrać Województwo Wielkopolskie - powiedział.
Wystąpienia otwierające wygłosili również Ana Mardare, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Republiki Mołdawii i Katarzyna Kierzek-Koperska, Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o.
W sposób szczególny zaprezentowano Region Rozwoju Północ. Maria Prisacarii, Dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego Północ w Bielcach podziękowała Samorządowi Województwa Wielkopolskiego za współpracę rozwijaną od 2014 r. Do zaangażowania w relacji polsko-mołdawskie zachęcali Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Mołdawii w RP Igor Bodiu, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk oraz Stelian Manic, Dyrektor Generalny Agencji Inwestycyjnej Republiki Mołdawii. Jak zauważył Ambasador Bartłomiej Zdaniuk „Teraz jest moment, żeby przychodzić do Republiki Mołdawii. W Republice Mołdawii zachodzą spektakularne zmiany.”
Kluczowym elementem spotkania była debata z udziałem przedstawicieli Ambasad obu krajów, Izby Przemysłowo-Handlowej Republiki Mołdawii, Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia, Niemieckiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (GIZ) oraz polskich firm (Plastics Moldova i Moldova Zahar), funkcjonujących w Mołdawii. W jej ramach wielkopolscy przedsiębiorcy mogli zapoznać się z know-how funkcjonowania na rynku mołdawskim i zadać pytania. Możliwość otrzymania biznesowych wskazówek od przedsiębiorców-praktyków, tradycyjnie stanowiła element, który w największy stopniu przyciągał uwagę widzów wydarzenia. Po wydarzeniu kilkanaście wielkopolskich i mołdawskich firm wzięło udział w sesji spotkań B2B.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...