trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konferencja z okazji 20-lecia akcesji Polski do Unii Europejskiej

    – Przynależność do wspólnoty europejskiej dała nam możliwość otwarcia się na samorządy innych krajów – mówił Marszałek Marek Woźniak podczas debaty podsumowującej obecność Polski w Unii Europejskiej, która odbyła się w piątek, 19 kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Dyskusja była częścią konferencji poruszającej tematykę członkostwa Polski w UE, którą Marszałek objął swoim honorowym patronatem.

    Konferencja pod nazwą „20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans korzyści i kosztów” to kolejny krok w kierunku refleksji nad miejscem Polski w procesie integracji europejskiej. Spotkanie było też okazją do prezentacji wyników badań naukowych na temat oceny dotychczasowych rezultatów członkostwa Polski w UE oraz wpływu tego wydarzenia na rozwój państwa i przekształcenia Unii Europejskiej.

    W sesji plenarnej, której temat był tożsamy z tytułem konferencji, poza Marszałkiem Markiem Woźniakiem wzięli udział również: Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, prof. Zbigniew Czachór, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz prof. Jarosław Jańczak z Zakładu Stosunków Międzynarodowych WNPiD UAM. Moderatorem dyskusji był prof. Szymon Ossowski. Samorządowcy i naukowcy przede wszystkim dokonali bilansu członkostwa Polski w UE, mówili o wyzwaniach, przed którymi stoimy, ale też podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z momentem wejścia naszego kraju do wspólnoty.

    – Przynależymy do europejskiej rodziny, która kieruje się zasadą solidarności, za czym idzie polityka spójności i próba wyrównywania szans wszystkich miejsc w Europie do pewnego poziomu. Budżet europejski pozwolił nam zbudować potencjał gospodarczy. To konkretne pieniądze, które wydatkowane były na wiele istotnych inwestycji. Bez pieniędzy z Unii nie udałoby się zrealizować tych projektów. Inna rzecz to uczestnictwo w legislacji europejskiej, która narzuciła szereg bardzo postępowych rozważań dotyczących praw obywatelskich i włączenia społecznego tych grup, które były wykluczone – zaznaczył podczas spotkania Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Obecność Polski w Unii Europejskiej podsumował też obecny podczas konferencji Adam Szłapka, Minister ds. Unii Europejskiej.

    –  Saldo rozliczeń dla Polski w ciągu dwudziestu lat wynosi 160 mld euro, to gigantyczne pieniądze i olbrzymia dźwignia, co widać tak naprawdę na każdym kroku. Dzięki wejściu do UE Polska gospodarka przystąpiła do jednolitego rynku europejskiego. Polskie PKB wzrosło czterokrotnie od 2003 roku. Ciesząc się z tego, ile osiągnęliśmy, musimy też myśleć o przyszłości, a przed nami sporo wyzwań – to poważne zagrożenie ze strony Rosji, kwestie klimatyczne, migracyjne, energetyczne, zagrożenie wewnętrzne związane z populizmem. Musimy wziąć za siebie i Unię odpowiedzialność  – podkreślał w swoim wystąpieniu Minister Adam Szłapka.

    W programie konferencji znalazły się też panele tematyczne – ich uczestnicy poruszyli m.in. takie watki jak: geopolityczne i regionalne wymiary współpracy w kontekście polskiego członkostwa w UE, członkostwo w UE z perspektywy parków technologicznych, wpływ integracji Polski z UE na funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego, teoretyczny i praktyczny wymiar edukacji europejskiej, wyzwania polityki równościowej i antydyskryminacyjnej.

    Wydarzenie wpisuje się w szeroki wachlarz działań rocznicowych pod wspólnym szyldem YES!TEŚMY. 20 LAT POLSKI W UE, szczegóły: www.20latwue.pl

    Data publikacji: 2024-04-22

    Galeria zdjęć: