Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego został wyróżniony przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich tytułem „Samorządowca Przyjaznego Kołom Gospodyń Wiejskich”. Wyjątkową nagrodę odebrał podczas I Ogólnopolskiej Gali Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Filharmonii Kieleckiej.
Działalność Kół Gospodyń Wiejskich w regionie oraz w kraju przeżywa swój renesans. Realizowane są liczne inicjatywy oraz pomysły wspólnego spędzania wolnego czasu prezentowania dorobku, tradycji oraz talentu. Wiele z tych pomysłów nie mogłoby zostać zrealizowanych bez wsparcia i zaangażowania organizacji, samorządów oraz osób szczególnie skupionych na pracy na rzecz aktywizacji lokalnych społeczności.
Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich przeprowadził pierwszą edycję plebiscytu skupiające najbardziej samorządy oraz samorządowców zaangażowanych w działalność na rzecz KGW.
- To wyjątkowe wyróżnienie dowodzi jak duży potencjał i praca tkwi w Kołach Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce i całym kraju. Praca mająca na celu pobudzenie aktywności i stworzenie warunków do rozwoju KGW to jeden z obowiązków samorządów by mieszkańcy obszarów wiejskich mogli realizować swoje pasje, kultywować tradycje oraz promować i utrwalać wśród przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe, historyczne i kulinarne. Otrzymanie tak wyjątkowego wyróżnienia to wyraz uznania społeczeństwa za pracę na rzecz aktywizacji oraz umożliwienie w ramach różnych inicjatyw okazji do rozwoju, promocji swojego dorobku i talentu. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mającym udział w zgłoszeniu mojej osoby do plebiscytu oraz wszystkie oddane głosy – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, który został laureatem wyróżnienia „Samorządowiec Przyjazny Kołom Gospodyń Wiejskich”.
Gala, zorganizowana przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, która odbyła się w Filharmonii Kieleckiej Była okazją do zebrania wszystkich osób, instytucji i organizacji wyróżnionych w ramach organizowanego plebiscytu.
Krzysztof Grabowski angażował się w pobudzenie aktywności Kół Gospodyń Wiejskich w regionie. Z jego inicjatywy Samorząd Województwa od lat ogłasza konkursy kulinarne, w których wielkopolskie KGW rywalizują o tytuł zwycięzcy w kategoriach tematycznie powiązanych z tradycjami lokalnej kuchni. Zorganizowane zostały również różnorodne inicjatywy, a jedną z nich były „Samorządowe Fora Kół Gospodyń Wiejskich”, które odbyły się w każdym Wielkopolskim powiecie. W forach uczestniczyło łącznie blisko 5,5 tys. liderek i liderów wiejskich z KGW. Nieocenioną formą pomocy jest realizowany Samorządowy program „Wielkopolska Odnowa Wsi”. W ramach programu realizowane są konkursy dotacyjne, w których KGW mogą uzyskać wsparcie finansowe na doposażenie w niezbędny sprzęt, ubiory oraz organizacje lokalnych imprez. Działalność KGW ma także charakter edukacyjny w ramach „Programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” organizowany jest konkurs „Małe Mobilne Kuchnie Warsztatowe”. KGW biorąc udział mogą pozyskać wsparcie na zakup mobilnej kuchni, która służy do organizowania pokazów gotowania podczas rożnych lokalnych wydarzeń o tematyce ograniczenia marnowania żywności.
Wicemarszałek Krzysztof Grabowski zapowiada ogłoszenie nowego konkursu, w ramach którego organizacje skupiające gospodynie będą mogły uzyskać wsparcie finansowe z budżetu województwa Wielkopolskiego na dalszy rozwój.
Podczas wydarzenia nagrodzono także Koła Gospodyń Wiejskich z 16 województw w 10 różnorodnych kategoriach. Wśród wyróżnionych samorządowców z Wielkopolski znalazł się także Stefan Dziamara, Burmistrz Gminy Rychwał, Gminy Nowe Skalmierzyce i Rzgów otrzymały wyróżnienia w kategorii przyjaznych samorządów. Z kolei KGW Zarzew i KGW w Posadzie zostały wyróżnione w kategoriach dla najlepszych Kół Gospodyń Wiejskich.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...