trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Lepsze powietrze w ciągu czterech lat

    Od 17 do 18 lutego trwa V Kongres Czystego Powietrza, który organizowany jest w Warszawie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Mazowiecką Agencję Energetyczną. Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wziął udział w dyskusji na temat praktyk i problemów samorządów w zakresie poprawy jakości powietrza.

    Mówił, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje wszystkie zarówno prawne obowiązki w tym zakresie, jak i działania wynikające z Programów ochrony powietrza przy jednoczesnym stałym kontakcie i współpracy z wielkopolskimi gminami. W Wielkopolsce, od 1 maja 2018 r. obowiązują trzy tzw. uchwały antysmogowe, które wprowadzają zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych, wprowadzają ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Uchwały wskazują również na sukcesywną wymianę wszystkich kotłów i urządzeń grzewczych niespełniających wymagań zgodnie z zawartym harmonogramem. 

    Dodatkowo, 11 marca 2021 r., Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął również Strategię na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040. Jest to dokument określający politykę Samorządu Województwa Wielkopolskiego ukierunkowaną na osiągnięcie, na poziomie regionalnym, unijnych celów klimatycznych wynikających bezpośrednio z dokumentów UE tj. nowy plan wzrostu - Europejski Zielony Ład, Czysta Planeta oraz Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu.
    - Proces naprawy jakości powietrza jest bardzo skomplikowany, gdyż jest wielopłaszczyznowy, wymaga dużego zaangażowania środków finansowych oraz współpracy nie tylko na szczeblu rządowym i samorządowym, a także, a nawet przede wszystkim zaangażowania - zwykłych obywateli. Stąd osiągnięcie zakładanych efektów poprawy powietrza jest długoterminowe. W Naszym Województwie zakładamy, że dzięki działaniom naprawczym nastąpi to już za 4 lata – mówi Jacek Bogusławski.

    W latach 2014–2020 przeznaczono w Wielkopolsce środki finansowe na działania związane z ochroną powietrza takie jak: strategie niskoemisyjne, w tym mobilność miejską oraz inwestycje w obszarze transportu miejskiego, kompleksową modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynków mieszkalnych, wytwarzanie energii z OZE, czy wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez poprawę efektywności energetycznej. Dotychczas - wsparcie uzyskało ponad 270 projektów na kwotę ponad 1,5 mld zł. Docelowo Samorząd Województwa zakłada całkowitą wartość projektów w tym zakresie na około 2,5 mld zł. Ponadto, w budżecie Województwa zapewniono także środki na działania edukacyjne i lokalne inicjatywy środowiskowe, wśród których wymienić możemy działania związane z poprawą jakości powietrza.

    Cztery dotychczasowe edycje Kongresu zgromadziły ponad 1 900 przedstawicieli różnych środowisk i sprawiły, że Kongres stał się ważnym wydarzeniem o skali krajowej, w których udział wzięło osobiście lub online kilkanaście tysięcy osób.

    Data publikacji: 2022-02-18 12:25:49

    Galeria zdjęć: