Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego w sobotę 24 sierpnia wziął udział w Dożynkach Powiatowych w Lądku w Powiecie Słupeckim. Wydarzenie rozpoczęło cykl imprez w subregionach Wielkopolski ze wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W lipcu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprezentował informacje o tegorocznych obchodach święta plonów w Wielkopolsce w nowej formule, ze wsparciem samorządu województwa. Oznacza ona coroczne dofinansowanie dla dożynek powiatowych i powiatowo-gminnych z każdego wielkopolskiego subregionu. W tym roku pomocy finansowa trafiła do Powiatu Pilskiego, Słupeckiego, Kościańskiego oraz Ostrzeszowskiego. Każdy z samorządów otrzymał po 50 tys. zł na organizację wydarzenia.
W sobotę 24 sierpnia w Lądku w Powiecie Słupeckim odbyła się pierwsza z dofinansowanych imprez. W wydarzeniu wziął udział Marszałek Marek Woźniak.
- Postanowiliśmy w tym roku zmienić formułę dożynek wojewódzkich, które do tej pory odbywały się jako centralna uroczystość w jednym miejscu w Wielkopolsce. Uświadomiliśmy sobie, że trudno jest dojechać wiele kilometrów – przede wszystkim rolnikom – na jedną, centralną uroczystość. Od tego roku będziemy spotykać się na kilku wydarzeniach, których partnerem będzie Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a Marszałek będzie udzielał honorowego patronatu i wsparcie finansowego. W ten sposób wzbogacimy lokalne uroczystości, które są bliżej rolników, bliżej ludzi – powiedział Marek Woźniak.
- Dołączam do życzeń dla rolników. To piękna, ale i trudna praca. Mimo wielu trudności, tak wielu ludzi w Wielkopolsce para się rolnictwem - pielęgnuje ziemię, często pozyskaną od swoich przodków i doskonali warsztat. Wielkopolska jest jednym z regionów, który może się chwalić swoim rolnictwem. To my często zajmujemy pierwsze miejsca w rankingach produkcji roślinnej i zwierzęcej. To efekt nie tylko miłości do ziemi, ale ciągłej edukacji, poznawania nowych technologii, inwestowania w nowoczesny sprzęt. Za to wszystko należą się rolnikom ogromne podziękowania – dodał Marszałek.
Marek Woźniak przypomniał także o wkładzie Samorządu Województwa Wielkopolskiego w rozwój wsi i rolnictwa. - W ciągu ostatnich kilkunastu lat z funduszy wspólnej polityki rolnej, którą mieliśmy do dyspozycji, ponad 500 mln euro trafiło na obszary wiejskie. Dzięki nim budowaliśmy drogi, zajmowaliśmy się ochroną dziedzictwa kulturowego czy retencją wód – powiedział Marszałek
- Każdy kłos zboża, każda kolba kukurydzy, każde warzywo na naszych stołach, to efekt Waszej ciężkiej pracy. Rolnictwo to nie tylko zawód, to powołanie, które wymaga nieustannego zaangażowania sił i wytrwałości. Dziękujemy Wam za to, że mimo przeciwności losu, zmiennych warunków pogodowych, nigdy się nie poddajecie - mówił Marek Dąbrowski, Starosta Słupecki.
Do życzeń dla rolników dołączył także Artur Miętkiewicz, Wójt Gminy Lądek. - Rolnictwo to sztuka, która wymaga wiedzy, doświadczenia i wielkiej pasji. Każdy rok przynosi nowe wyzwania, ale Wy zawsze potraficie im sprostać – mówił.
Święto plonów rozpoczęło się od mszy św. w Kościele Świętego Mikołaja Biskupa w Lądku. Po nabożeństwie sprzed świątyni wyruszył dożynkowy, barwny korowód, który dotarł na Stadion Gminny w Lądku, gdzie odbyła się część oficjalna i obrzędowa wydarzenia. Zaprezentowano tam starościnę i starostę dożynek. W tym roku rola starościny przypadła Małgorzacie Rogalińskiej-Wierzbińskiej z Gminy Orchowo, a Starostą został Marek Baczyński z Gminy Lądek.
Ważnym dożynkowym obrzędem jest przekazanie chleba i dzielenie się nim. Tego elementu nie zabrakło w Lądku, gdzie chlebem z uczestnikami wydarzenia podzielili się Marek Woźniak, Marek Dąbrowski, Artur Miętkiewicz oraz członkowie komitetu honorowego wydarzenia i starostowie dożynek.
Wśród zaprezentowanych wieńców znalazł się ten przygotowany dla Województwa Wielkopolskiego przez artystę ludowego Piotra Barańczaka wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Podczas wydarzenia Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze Starostą Słupeckim i Wójtem Gminy Lądek wręczyli medale „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane zasłużonym rolnikom przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i wielkopolscy samorządowcy.
Kolejne Święto Plonów ze wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia w Doruchowie w Powiecie Ostrzeszowskim. W programie msza święta w kościele parafialnym w Doruchowie o godz. 14.00 oraz m.in. przejazd korowodu dożynkowego na tamtejszy stadion, gdzie odbędzie się cześć obrzędowa. Od godz. 16.00 występy artystyczne, w tym zespołu Weekend. W wydarzeniu weźmie udział Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Dożynki Powiatowo-Gminne Powiatu Pilskiego 2024 zostały zaplanowane na sobotę 7 września w Starej Łubiance. Z kolei kościańskie Święto Plonów - Dożynki Powiatowo-Gminne 2024 odbędą się w niedzielę 8 września w Racocie.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...