Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego był gościem KONFERENCJI MUZEUM XXI WIEKU. W 100-LECIE I ZJAZDU MUZEÓW POLSKICH W POZNANIU w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wśród współorganizatorów tego wydarzenia, które potrwa od 1.06 do 3.06 znalazły się instytucje kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Konferencja odbywa się po upływie wieku od poznańskiego spotkania w 1921 roku w gmachu Muzeum Wielkopolskiego (dzisiejszego Muzeum Narodowego w Poznaniu), gdzie odbył się zjazd delegatów muzeów polskich, który zgromadził najwybitniejszych muzeologów z Warszawy, Lwowa, Krakowa i Poznania. W kontekście dopiero co odzyskanej niepodległości przedstawiono wówczas najistotniejsze sprawy muzealnictwa w Polsce: kategoryzację muzeów, przygotowanie ustawy o muzeach, kształcenie kadr, budowę nowych gmachów. W okresie międzywojennym odbyło się jeszcze kilka kolejnych zjazdów przedstawicieli muzeów, w trakcie których wykuwał się kształt polskiego muzealnictwa, obowiązujący przez wiele lat.
Jak zaznacza organizator konferencji – Muzeum Narodowe w Poznaniu – jej głównym celem jest podjęcie próby prezentacji dorobku polskich muzeów w minionym stuleciu oraz postawienie diagnozy, w jakim stopniu środowisku muzealników udało się uporać z tymi problemami, które postawili wiek temu nasi wybitni poprzednicy, a które nadal nie straciły na aktualności.
Program merytoryczny konferencji został przygotowany przez Radę Naukową, złożoną z wybitnych przedstawicieli polskiej muzeologii współczesnej. Przewodnicząca jej pracom dr hab. Dorota Folga-Januszewska wygłosi ostatniego dnia spotkania referat zamykający konferencję Jak zmienia się muzeum? Emocjoneum w wyobrażonej rzeczywistości. Referat prof. dra hab. Krzysztofa Pomiana Muzeum w czasach bez przyszłości będzie stanowił inaugurację sesji, z kolei drugiego dnia konferencji obrady otworzy wystąpienie prof. dra hab. Andrzeja Rottermunda Polskie muzealnictwo w procesie przemian 1979-1996.
zdjęcia: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...