*Marszałek Marek Woźniak wziął udział w zakończonej dzisiaj sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Zaapelował na tym unijnym forum samorządowym o utrzymanie w Polsce dotychczasowego modelu wdrażania polityki spójności, w którym część środków finansowych jest implementowana z sukcesem przez regiony. „My przedstawiciele polskich samorządów mamy uzasadnioną obawę, że polski rząd będzie chciał wystąpić do Komisji Europejskiej o renegocjację umowy partnerstwa i programów regionalnych, po to aby odebrać władzę samorządom w zakresie zarządzania funduszami i przekazać ją urzędnikom rządowym”- stwierdził Marszałek Woźniak w rozmowie z unijną komisarz odpowiedzialną za politykę spójności Coriną Creƫu.*
Marszałek podkreślił, że samorządy w Polsce od lat wdrażają unijne fundusze z sukcesem i ma nadzieję, że nadal będą mogły to robić. Polski model zarządzania polityką spójności, gdzie duża część pieniędzy z unijnego budżetu jest przekazywana bezpośrednio do regionów, jest podawany w Unii Europejskiej za wzór skutecznego i efektywnego wykorzystywania tych środków. (cała wypowiedź Marszałka Marka Woźniaka w załączeniu). Komisarz Creƫu zgodziła się, że Polska potrzebuje gwarancji ciągłości i stabilności w realizowaniu polityki spójności. „Polska odniosła duży sukces we wdrażaniu funduszy unijnych i dlatego ważne jest, aby były one nadal implementowane przez osoby, które mają w tym doświadczenie” – podkreśliła Komisarz.
O wadze i znaczeniu silnych regionów mówił również podczas posiedzenia Komitetu Regionów gość specjalny - Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej. Było to pierwsze spotkanie szefa Rady z europejskimi samorządowcami od momentu kiedy objął on to znaczące stanowisko w UE. „Silna Unia Europejska musi opierać się na silnych regionach, regionalizm to antidotum na nacjonalizm i separatyzm” – zaznaczył Przewodniczący Rady. W swojej wypowiedzi Donald Tusk podkreślił znaczenie i rolę regionów zarówno w polityce krajowej jak i unijnej: „Silne samorządy świadczą o sile kraju, gdyż kraj to nie tylko stolica”. Donald Tusk negatywnie odniósł się do tendencji centralizacyjnych stwierdzając, że do tej pory sprowadzały one na Europę takie nieszczęścia jak komunizm czy faszyzm. Europa regionów to najlepsza gwarancja pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i dobrobytu.
Przewodniczący odniósł się również do najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed Unią Europejską: Brexitu, kryzysu związanego z uchodźcami oraz zagrożeń dla strefy Schengen. Podkreślił, że udało mu się wypracować z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem kompromis, ale decyzja odnośnie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej jest teraz w rękach Brytyjczyków. Miasta i regiony europejskie odgrywają ważną rolę w obliczu kryzysu migracyjnego, to one stoją na pierwszej linii frontu i przy udzieleniu im odpowiedniego wsparcia będą mogły skutecznie włączyć się w jego rozwiązywanie – mówił Donald Tusk. Z kryzysem migracyjnym łączy się również obecny problem zagrożeń dla strefy Schengen, dzięki której obywatele Unii Europejskiej mogą się swobodne przemieszczać między krajami. Obecnie już kilka państw unijnych przywróciło kontrole graniczne na okres 6 miesięcy. Tusk podkreślił, iż aby zachować Schengen należy wzmocnić przede wszystkim zewnętrzne granice Unii.
W trakcie sesji plenarnej z członkami Komitetu Regionów spotkał się również przedstawiciel prezydencji Holandii w Radzie Ronald Plasterk, minister spraw wewnętrznych i ds. kontaktów z Królestwem. Przedstawił priorytety prezydencji, według których państwa członkowie będą pracować do lipca w Radzie Europejskiej. Przedstawiciele europejskich samorządów mieli okazję zapoznać się również z obecną sytuacją w obszarze kształcenia i polityki w zakresie prowadzenia szkoleń, które przedstawił unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics.
W ramach przygotowań do sesji plenarnej Marszałek Marek Woźniak przewodniczył spotkaniu polskiej delegacji do KR oraz wziął udział w posiedzeniach Prezydium Komitetu Regionów i grupy Europejskiej Partii Ludowej.
Autor: Biuro Wielkopolski w BrukseliZdjęcia: Komitet Regionów
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...