trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałkowie województw rozmawiali o wodorze

    - Pojęcie doliny wodorowej pojawia się w strategiach wodorowych, zarówno europejskiej, jak i polskiej. Trudno jednak doszukać się w tych dokumentach precyzyjnego określenia, czym powinna być dolina wodorowa, jaką przyjąć jej formę organizacyjną. Istotnym jest więc uregulowanie tej kwestii w formie prawnej. W ubiegłym roku wielkopolskie środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe podpisały Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, która mogłaby funkcjonować między innymi w oparciu o istotnego gracza w naszym regionie, jakim jest ZE PAK SA - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego otwierając 16 maja  spotkanie z udziałem marszałków oraz przedstawicieli województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – regionów, które wspierają powstanie dolin wodorowych, są otwarte na dialog, dzielenie się wiedzą oraz wspólne projekty. Zdaniem obecnego na spotkaniu Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, w regionie mamy potencjał w postaci pasjonatów wodoru skupionych wokół Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, a reprezentujących przedstawicieli nauki, biznesu, samorządów i obywateli.
    Rozwój oparty o technologie wodorowe nie może odbywać się w sposób rozproszony i powinien być jak najbardziej skoordynowany. Przykładem takiej współpracy była dyskusja nad wyzwaniami związanymi z tworzeniem dolin wodorowych, a także możliwościami potencjalnych działań wspierających rozwój polskich dolin wodorowych z Regionalnych Programów Operacyjnych. 
    Zainicjowane przez Marszałka Marka Woźniaka spotkanie odbyło się w przeddzień rozpoczynającego się we wtorek I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, którego regionem gospodarzem  jest  Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Podczas wydarzenia pierwiastek H2 będzie odmieniany przez wszystkie przypadki, zarówno podczas licznych konferencji i debat, jak i w ofercie wystawców gotowych na innowacyjny biznes.
    Zgodnie ze Strategią wodorową UE oraz Polską Strategią Wodorową do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.  doliny wodorowe mają odegrać kluczową rolę w procesie tworzenia się gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury. Doliny koncentrują popyt oraz podaż i obejmują innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali co ma prowadzić do osiągnięcia masy krytycznej technologii, wiedzy, badań i biznesu dla stworzenia samowystarczalnego i samodzielnego ekosystemu gospodarki wodorowej.
    Wodór i technologie wodorowe mają mieć istotne znaczenie w procesie transformacji energetycznej i w procesie obniżania emisyjności najważniejszych działów gospodarki, w tym zwłaszcza w przemyśle, który zdaniem ekspertów będzie głównym beneficjentem technologii wodorowych oraz w transporcie, energetyce i ciepłownictwie.
    Regiony są ważnymi uczestnikami tworzenia się ekosystemu wodorowego, w tym również dolin wodorowych. Dlatego powinny być ważnym partnerem dla polskiego rządu w kwestii regulacji prawnych oraz całego systemu  instrumentów finansowych i pozafinansowych, które łącznie stworzą dobre podstawy dla rozwoju dolin wodorowych, a w szerszym kontekście gospodarki wodorowej w Polsce.  
    Data publikacji: 2022-05-17

    Galeria zdjęć: