trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marzena Wodzińska, Członek Zarządu WW prezentuje w Brukseli wielkopolskie doświadczenia w zakresie dualnego kształcenia

    *30 czerwca Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wzięła udział w międzynarodowej konferencji na temat dualnego kształcenia zawodowego, która odbyła się w Domu Regionów – siedzibie Biura Wielkopolski w Brukseli. Wydarzenie zostało zorganizowane przez przedstawicielstwa czterech regionów partnerskich: Wielkopolski, Hesji, Akwitanii-Limousin-Poitou-Charentes oraz Emilii-Romanii we współpracy z Izbą Rzemieślniczą we Frankfurcie nad Menem.*

    Podczas wydarzenia doświadczenia wielkopolskie przedstawił również Przemysław Jankiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół nr. 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów.

    W trakcie wydarzenia przedstawiciele regionów partnerskich przedstawili systemy kształcenia zawodowego podkreślając funkcjonujące w poszczególnych krajach elementy dualnej edukacji. System ten oprócz zajęć teoretycznych obejmuje praktyczne przygotowanie do zawodu u pracodawcy dając absolwentom umiejętności ułatwiające im wejście na rynek pracy. „Województwo Wielkopolskie od lat podejmuje działania na rzecz szkolnictwa zawodowego m.in. poprzez realizację projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, będącego kontynuacją inicjatywy nagrodzonej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju” – powiedziała Marzena Wodzińska. W swoim wystąpieniu podkreśliła atuty regionu i w dziedzinie kształcenia zawodowego – prężnie działające ośrodki kształcenia nauczycieli zawodu oraz dobrze rozwinięte izby rzemieślnicze. Zwróciła jednak uwagę, iż potrzebna jest zmiana w sposobie postrzegania szkolenia zawodowego w społeczeństwie, która sprawi, że szkoły zawodowe staną się szkołami pierwszego wyboru. „Cieszymy się, że możemy korzystać ze środków unijnych, bo stoją przed nami wyzwania. Jednak wiemy jak im sprostać” – stwierdziła M. Wodzińska, akcentując takie działania jak cyfryzacja szkół w Wielkopolsce, tworzenie laboratoriów pod istniejące już klastry, organizacja płatnych staży czy e-learning. W dyskusji zwróciła również uwagę na to, iż ze względu na problem starzejącego się europejskiego społeczeństwa istnieje coraz większa potrzeba kształcenia w zawodach związanych z opieką nad osobami starszymi.


    Przemysław Jankiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół w Swarzędzu podkreślił natomiast inne ważne kwestie związane z dualnym kształceniem: „W szkolnictwie zawodowym najważniejsze jest partnerstwo – pomiędzy organem prowadzącym, w moim przypadku Powiatem Poznańskim, szkołą, a zakładami pracy”. Ważne jest aby uczniowie w trakcie nauki nabywali również tzw. kompetencje miękkie, które można rozwijać np. poprzez sport lub działalność artystyczną, argumentował P. Jankiewicz. Procentują one zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. O tym, że dualne kształcenie zawodowe oferuje dobre perspektywy świadczy np. fakt, że stopa bezrobocia wśród osób kończących szkołę w Swarzędzu wynosi jedynie 1%, a w przypadku niektórych specjalizacji pracodawcy sami zabiegają o jej absolwentów.


    Szeroko poruszanym tematem podczas całego wydarzenia był Europejski program na rzecz umiejętności opublikowany przez Komisję Europejską na początku czerwca br. Zakłada on m.in. promocję lepszego wizerunku kształcenia i szkolenia zawodowego oraz roli jaką odgrywają one na rynku pracy. Prelegenci podkreślali, że Komisja Europejska po raz pierwszy tak otwarcie zaznaczyła ten element edukacji. Nowy program był również jednym z głównych tematów spotkania Marzeny Wodzińskiej z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej (odpowiedzialnymi za kształcenie zawodowe, staże, edukację dorosłych, a także transparentność i uznawanie umiejętności i kwalifikacji). P. Wodzińska przedstawiła postulaty istotne z punktu widzenia Wielkopolski w zakresie możliwości ich wsparcia przez Komisję Europejską. Zaprosiła Komisję do współpracy, aby założenia Europejskiego programu na rzecz umiejętności mogły być z powodzeniem wdrażane przez praktyków w regionach. Podkreśliła również wypracowane już dobre praktyki w Wielkopolsce w obszarze dualnego kształcenia zawodowego np. wspólny projekt z Dolną Saksonią, którego celem jest stworzenia europejskiego dwustronnego systemu kształcenia pracowników socjalnych.

    Przy okazji pobytu w Brukseli  MArzena Wodzińska spotkała się również z Manuelem Löselem – heskim Sekretarzem Stanu ds. edukacji, Patrizio Bianchim – Ministrem ds. europejskich, szkolnictwa, uniwersytetów i rynku pracy Emilii-Romanii oraz Berndem Ehingerem - Prezesem frankfurckiej Izby Rzemieślniczej. Rozmowy dotyczyły możliwości zacieśnienia współpracy w obszarze dualnego kształcenia zawodowego.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
    Autor zdjęć: FKPH


    Galeria zdjęć: