trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Żeby te obchody rocznicy wyborów 4 czerwca’89 pozostały w ludziach...

    *9 i 10 czerwca o godz. 10.00. w Collegium Historicum UAM w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt. „Krok ku wolności – wybory czerwcowe 1989 roku”. O znaczeniu i rezultatach przemian dyskutowali naukowcy z Polski i zagranicy. Konferencję, w której udział wziął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego współorganizują: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Region Wielkopolska NSZZ Solidarność i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.*

    - Stało się coś dobrego – rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku ma szansę zaistnieć wśród wszystkich Polaków. Warto ją celebrować, nie tylko przy okazji 25- lecia, ale co roku. Tak, żeby te obchody pozostały w ludziach. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, oprócz współorganizacji tej konferencji, wystawił także 12 urn wyborczych z ekranami telewizyjnymi, na których – za pomocą archiwalnych nagrań TVP – przechodnie mieli okazję przypomnieć sobie cały przebieg zdarzeń 4 czerwca 1989 roku. Od lat czekaliśmy na to, że świat dostrzeże fakt, że to nie mur berliński, ale wydarzenia w Polsce tego konkretnego dnia rozpoczęły drogę do wolności. Potrzebujemy rocznicy sukcesu – radosnej, dającej nam wszystkim poczucie satysfakcji. Warto budować konsekwentnie siłę tego dnia, który powinien trwale wpisać się do kalendarza. Warto i po to, by pamiętać o wszystkich jego bohaterach - mówił Marek Woźniak, MArszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Po konferencji wydana zostanie publikacja ją podsumowująca.

    Przypomnijmy, że 4 czerwca z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu na ulicach Poznania pojawiły się specjalne instalacje dedykowane rocznicy. W dziewięciu miejscach miasta, między innymi: na Starym Rynku przy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Ratuszu, nowym Dworcu Głównym PKP, na pl. Adama Mickiewicza, na ul. Półwiejskiej i al. Niepodległości oraz w Galerii Malta na specjalnie zamontowanych ekranach obejrzeliśmy film powstały z materiałów archiwalnych poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej, który pozwoli nam powrócić do atmosfery tamtych dni w 1989 roku.