Muzeum w Szreniawie – od 50 lat ciekawie o rolnictwie
*Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie, instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, obchodzi 50-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 11 października 2014 roku. W szreniawskim pałacu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, wręczył dwóm pracownikom Muzeum Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.*
Misją Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Ma to pozwalać publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych.
Muzeum stara się połączyć w swojej ofercie wartości edukacyjne i rekreacyjne. W tym celu podejmuje działania, które skupiają się na „ożywianiu” obiektów oraz osadzaniu ich w naturalnym kontekście. Służy temu interaktywność ekspozycji oraz pokazy muzealne, które pogłębiają niewątpliwie atrakcyjność przekazu i spotykają się z dużym odzewem publiczności.
W Muzeum opracowano program popularyzacji zbiorów pt. „Interaktywne upowszechnianie i poznawanie zbiorów”, który otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2002”, a także główną nagrodę „Izabella 2002” przyznawaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Dzięki funduszom unijnym z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w wysokości 4 milionów złotych, możliwe było odtworzenie i odrestaurowanie XIX-wiecznej zabudowy folwarcznej i zrewitalizowanie parku, co pozwoliło placówce lepiej wyeksponować posiadane, unikatowe zbiory oraz poszerzyć ofertę programową. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał też środki na wyremontowanie i zrewitalizowanie szreniawskiego pałacu.
Oprócz głównej siedziby Muzeum w Szreniawie, placówka posiada także następujące oddziały: Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu oraz Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie.
Podczas sobotniej uroczystości Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymali Jerzy Henryk Kamprowski, kierownik Skansenu i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu oraz Andrzej Chwaliński, kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.
fot. Piotr Pietrzak