Marcowa, odbyta w trybie zdalnym, sesja była ponownie okazją do wyrażenia przez sejmik solidarności z broniącą się przed rosyjską agresją Ukrainą i podjęcia kwestii wsparcia dla uchodźców, a także konsekwencji wynikających dla naszego kraju z obecnej sytuacji.
Radni zgodzili się, by przeznaczyć 360 tys. zł z rezerwy kryzysowej na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki dokonanym w budżecie regionu zmianom możliwe będą m.in.: zakup łóżek polowych, wsparcie transportu imigrantów przez Koleje Wielkopolskie, dofinansowanie pomocy udzielanej na terenie MTP.
Sejmik przyjął też stanowisko, w którym – w obliczu zagrożenia ze strony Rosji i rozmiarów kryzysu uchodźczego – apeluje do władz państwowych o współdziałanie „w celu odbudowy pozycji Polski w UE, przywrócenia praworządności w kraju i uzyskaniu pełnego wsparcia finansowego z funduszy europejskich”, a także wyraża uznanie dla wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom. W tekście – który zostanie przekazany prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu – mowa m.in. o potrzebie „przywrócenia powagi Trybunałowi Konstytucyjnemu, uwiarygodnienia Krajowej Rady Sądownictwa i zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej SN”, a także „zaprzestania przez media publiczne agresywnej propagandy”. Stanowisko przygotował klub PO, którego przedstawiciele odrzucili wcześniejszą propozycję klubu PiS, skupiającą się głównie na podziękowaniach ludziom i instytucjom (w tym rządowi) za pomoc uchodźcom i apelu o współdziałanie.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...