trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nie tylko Radio Luksemburg

    *30 stycznia 2014 r. Mateusz Klemenski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z Georgesem Faberem, Ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburga. Ambasadorowi towarzyszył nowo mianowany Konsul Honorowy Luksemburga w Poznaniu - z jurysdykcją na Wielkopolskę i Lubuskie - dr Paweł Kuraszkiewicz.*

    Podczas rozmowy Wicemarszałek Klemenski odniósł się do historycznego już Radia Luksemburg, które dla młodzieży z krajów zza żelaznej kurtyny było prawdziwym oknem na świat. Wskazał także na atuty Województwa Wielkopolskiego, czyniące z naszego regionu jeden z najbardziej prężnych regionów w kraju. Ambasador zwrócił uwagę przede wszystkim na robiące wrażenie w Polsce i w Wielkopolsce sukcesy gospodarcze, niskie bezrobocie, bazę zaplecza naukowego i akademickiego stolicy Wielkopolski oraz dogodne połączenie komunikacyjne Poznania. Podkreślił udaną współpracę Politechniki Poznańskiej z uniwersytetem w Luksemburgu, zaznaczając, że zaplecze wysoce wyspecjalizowanej kadry technicznej w Wielkim Księstwie jest ciągle niewystarczające. Pomimo rocznego przyrostu 3,2% nowych miejsc pracy, stanowiska te często zajmowane są przez ludzi spoza Luksemburga. Odnosząc się do atutów swojego kraju wskazał na fakt, iż Luksemburg jest dużym producentem stali (wiele mostów w Polsce jest zbudowanych właśnie ze stali z Luksemburga), poważnym centrum finansowym i gospodarczym. Wymienił tutaj także udaną inwestycję Amazon w Sadach w Wielkopolsce, która stanowi europejską (luksemburską) gałąź dużej amerykańskiej firmy. Przede wszystkim Pan Ambasador wskazał na innowacyjne w skali Europy sieciowe rozwiązania logistyczne Wielkiego Księstwa, porty przeładunkowe i wielkie centra logistyczne transportu intermodalnego. Rozwiązania te usprawniają transport całej Europy. W kontekście tego zaproponował rozważenie nawiązania współpracy wielkopolskich ekspertów z dziedziny transportu i logistyki z ekspertami z Luksemburga. Poznań mógłby stać się Polską Bramą do krajów Europy Wschodniej – powiedział Ambasador. Podkreślił także, że korzystając z dogodnego położenia Wielkopolski i stolicy naszego regionu można by rozpocząć rozmowy nad stworzeniem dużego centrum logistycznego w Wielkopolsce – ważnego elementu w europejskiej siatce transportu multimodalnego Luksemburga. Temat ten będzie jednym z zagadnień spotkań przybywającej do Polski z oficjalną wizytą rodziny królewskiej w dniach 7-9 maja br., m.in. w takcie spotkań z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim.

    Wicemarszałek Klemenski z dużym zainteresowaniem przyjął propozycję gościa, deklarując gotowość ekspertów z Wielkopolski do prowadzenia dalszych rozmów, m.in. w trakcie zapowiedzianego przez Ambasadora polsko-luksemburskiego forum biznesu.

    Wizyta 30 stycznia, była pierwszą wizytą Ambasadora Fabera w Poznaniu. Pan Ambasador rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Polsce 5 września 2013 . Wyraził zadowolenie, że jedno z jego pierwszych działań w Poznaniu związane jest z otwarciem nowego Konsulatu Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga, którego gospodarzem będzie dr Paweł Kuraszkiewicz.

    Ambasador, Konsul Honorowy oraz Wicemarszałek wzięli udział w ceremonii otwarcia nowego konsulatu. Przypomnijmy, że 12 grudnia 2013 roku, w Ambasadzie Luksemburga w Warszawie, dr Paweł Kuraszkiewicz został oficjalnie zaprzysiężony na Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburg z jurysdykcją w województwie wielkopolskim i lubuskim.

    W uroczystości wziął udział ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburg w Polsce George Faber oraz przedstawiciele instytucji państwowych i korpusu dyplomatycznego. Otwarcie konsulatu przyczyni się do promocji kontaktów gospodarczych, handlowych oraz współpracy naukowej i kulturalnej między krajami, a także do ochrony szeroko pojętych interesów ich obywateli.


    Galeria zdjęć: