trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nowa siedziba Muzeum w Lesznie w dawnej octowni

    Już w 2027 roku Muzeum Okręgowe w Lesznie ma zyskać nową siedzibę – budynek dawnej octowni.  Na dalszą realizację tego przedsięwzięcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego planuje pozyskać środki w ramach nowej perspektywy unijnej. – Jesteśmy na prostej drodze do finału – mówi Marszałek Marek Woźniak.

    Leszczyńskie Muzeum od wielu lat szukało właściwego miejsca dla realizacji swoich działań statutowych. Do tej pory instytucja wynajmowała część pomieszczeń od parafii ewangelicko-augsburskiej. W 2020 roku zrezygnowano z wynajmu ze względu na fatalny stan obiektu. Obecna siedziba Muzeum nie spełnia wymogów dostępności z uwagi na bariery architektoniczne i techniczne, a jej niewielkie rozmiary nie pozwalają na jakąkolwiek modernizację i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Właśnie dlatego w październiku 2021 roku Województwo Wielkopolskie nabyło nieruchomość pozostałą po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu, położoną przy al. Jana Pawła II 13 w Lesznie, z przeznaczeniem na nową siedzibę muzeum.

    – Samorząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował się na zakup dawnej octowni, zdając sobie sprawę, że to jest ogromna szansa na stworzenie godnego miejsca dla muzeum, a z drugiej strony na uratowanie obiektu, który bez wątpienia w przestrzeni miasta jest bardzo dobrze zlokalizowany i ma ciekawą historię sięgającą końca XIX wieku – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    W 2022 roku Muzeum zabezpieczyło nieruchomość i zorganizowało konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji rewitalizacji budynku starej octowni wraz z rozbudową. Przygotowanie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie konkursu powierzone zostało Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Poznań. W wyniku konkursu, którego rozstrzygnięcie miało miejsce na początku marca 2023 roku, wyłoniono pracę Pracowni Architektonicznej „Studio Lisiak” sp. z o.o. To z nią Muzeum zawarło umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru nad realizacją inwestycji.

    – Konkurs na koncepcję architektoniczną nowej siedziby muzeum wzbudził bardzo duże zainteresowanie, zgłosiło się aż 79 zespołów, ostatecznie wygrała propozycja poznańskiego studia, które z wielkim szacunkiem podeszło do historycznej bryły budynku. Usytuowanie muzeum w centrum miasta, w sąsiedztwie wszystkich zabytkowych budynków oraz szkół, jest bardzo ważne z uwagi na jego działalność edukacyjną. Inwestycje zamierzamy zakończyć pod koniec 2027 roku – dodaje Kamila Szymańska, Dyrektorka Muzeum Okręgowego w Lesznie.

     Przedsięwzięcie jest na etapie opracowywania niezbędnej dokumentacji na potrzeby nowej siedziby Muzeum. Do tej pory Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel ponad 5 mln zł.

     Poza pracami projektowymi przeprowadzane są m.in. dodatkowe badania geotechniczne, inwentaryzacja ewentualnych urządzeń infrastruktury podziemnej i ustalenie przebiegu sieci, przyłączy lub instalacji podziemnych. W 2023 roku prowadzono także prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję.

    – Jesteśmy zdeterminowani i zdecydowani, żeby doprowadzić do końca ten projekt. To zadanie na kolejną kadencję Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Mam ogromną nadzieję, że tę inwestycję uda się sfinansować z budżetu Unii Europejskiej za pośrednictwem naszego regionalnego programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027”, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego uzupełni środki unijne – tłumaczy Marszałek Marek Wożniak.

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera swoją instytucję kultury, przyczyniając się również do rozbudowy kolekcji obiektów związanych z rodem Leszczyńskich (XVIII-wieczne wizerunki przedstawicieli rodziny królewskiej). Chodzi m.in. o zakup portretu Stanisława Leszczyńskiego za 60 tys. zł, który po wykonaniu drobnych zabiegów w pracowni konserwatorskiej muzeum, został odsłonięty w środę 27 marca, a także portretów Katarzyny z Opalińskich Leszczyńskiej, królowej Polski, Marii i Stanisława Leszczyńskich, obrazów Karola Hebenstreita oraz pamiątek po rodzinie Góreckich.

     

    Data publikacji: 2024-03-27

    Galeria zdjęć: