Geolog województwa wielkopolskiego na styczniowym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił radnym informacje dotyczące udzielania koncesji geologicznych. Kompetencje w tym zakresie przysługują marszałkowi województwa. W jego gestii leży udzielanie koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż objętych własnością górniczą (wód leczniczych, wód termalnych i solanek) oraz złóż objętych prawem własności nieruchomości gruntowej m. in. pasku i żwiru. Opłaty za wydobycie żwiru/piasku wynoszą 53 gr od tony, z czego 60 proc. otrzymuje gmina, a 40 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak zaznaczył geolog województwa, sporym problemem jest brak właściwych i precyzyjnych zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego gmin lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, kwalifikujących sprawę do uzgodnienia lub jego odmowy.
Radni dyskutowali również na temat konsekwencji, jakie niesie za sobą wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego związany z planem gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego na lata 2012-2017 i instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Witaszyczkach, w gminie Jarocin.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...