trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O przyszłości kolegiów

    Posiedzenie Komisji Edukacji i Nauki w dniu 4 lipca 2011 r.

    Radni spotkali się z szefami marszałkowskich nauczycielskich kolegiów języków obcych. Ich absolwenci mogą podejmować prace w zawodzie nauczycielskim, legitymując się dyplomem ukończenia NKJO. Osoby chcące otrzymać tytuł licencjata, muszą zdawać egzamin licencjacki na uczelni uniwersyteckiej, która sprawuje opiekę naukową nad danym kolegium. Obecnie w całej Polsce istnieją 72 nauczycielskie kolegia języków obcych. Pięć z nich funkcjonuje w Wielkopolsce – we Wrześni, Starym Tomyślu, Lesznie, Kaliszu i Złotowie. Od 2015 roku usytuowanie tych szkół musi ulec zmianie, a ich absolwenci zostaną zrównani w statusie z absolwentami wyższych uczelni. Praktycznie oznacza to konieczność włączenia takich placówek w struktury szkół wyższych o podobnym profilu kształcenia lub przekształcenia w takie szkoły. Mniejsze placówki, którym będzie trudno spełnić taki warunek, swej szansy mogą szukać przekształcając się np. w centra kształcenia ustawicznego.
    Jak podkreślano, te perspektywy nie zmieniają dotychczasowego toku funkcjonowania kolegiów. Wszystkie placówki kształcą nauczycieli w cyklu trzyletnim, a zainteresowanie aktualnym naborem utrzymuje się na poziomie poprzednich lat.
    Radni ponadto zaopiniowali pozytywnie projekty uchwał na najbliższą sesję sejmiku, m.in. dotyczące prac modernizacyjnych w Zespole Szkół Medycznych oraz Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.
    Data publikacji: 2011-07-05