trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O unijnym budżecie w Brukseli

    *Marszałek Marek Woźniak 27 lutego br. w Brukseli wziął udział w posiedzeniu komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów zajmującej się polityką spójności i unijnym budżetem. Gościem specjalnym spotkania był Nicola De Michelis, szef Gabinetu Coriny Creţu, unijnej Komisarz ds. polityki regionalnej, który dyskutował z przedstawicielami europejskich samorządów na temat przyszłości wieloletnich ram finansowych (WRF). Punktem odniesienia dla debaty był komunikat Komisji Europejskiej na temat nowego WRF oraz priorytetów Unii Europejskiej realizowanych w jego ramach po 2020 r.*

    14 lutego br. Komisja Europejska opublikowała dokument „Nowe, nowoczesne wieloletnie ramy finansowe dla Unii Europejskiej, która skutecznie realizuje swoje priorytety po 2020 r.”. Komunikat stanowił wkład Komisji Europejskiej w nieformalne spotkanie przywódców państw członkowskich, które odbyło się w Brukseli w 23 lutego. Przedstawione zostały w nim różne warianty przyszłego unijnego budżetu oraz konsekwencje finansowe poszczególnych scenariuszy. Dokument miał na celu pobudzenie debaty politycznej i zmobilizowanie państw członkowskich do reakcji. Budżet bowiem nie jest jedynie sprawą techniczną, ale i polityczną. KE zapowiedziała przedstawienie propozycji wieloletnich ram finansowych po 2020 r. na początku maja br.

    W dyskusji z Nicolą De Michelisem, szefem Gabinetu Coriny Creţu członkowie komisji COTER wielokrotnie podkreślali stanowisko Europejskiego Komitetu Regionów dotyczące zachowania polityki spójności dla wszystkich z dotychczasową formą i wysokością jej finansowania. Jest ona kluczową polityką unijną będącą źródłem wzrostu gospodarczego w wielu krajach, ale i spoiwem integracji w Europie, dlatego tak ważne jest utrzymanie w przyszłym budżecie.
    W kontekście toczących się obecnie debat na temat Europy po 2020 roku przyjęto dwie ważne opinie dotyczące przeglądu śródokresowego Europejskiego Funduszu Społecznego oraz kosztów i zagrożeń związanych z brakiem spójności: strategicznej wartości polityki spójności dla realizacji celów traktatu i sprostaniu nowym wyzwaniom stojącym przed regionami Europy.
    Ponadto, członkowie komisji rozmawiali nt. realizacji unijnego programu dla miast i oceny wdrażania agendy miejskiej dla UE.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli


    Galeria zdjęć: