trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O WĘGLU BRUNATNYM I TRADYCYJNEJ ŻYWNOŚCI

    „Stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotyczące eksploatacji złoża węgla brunatnego Ościsłowo” było tym z procedowanych podczas styczniowej sesji dokumentów, którzy wzbudził najwięcej emocji wśród radnych. Gorąca dyskusja, w której padały różne argumenty dotyczące interesów gospodarczych, ekologicznych i społecznych, pokazała, jak skomplikowanym problemem jest sprawa przyszłości sektora energetycznego w subregionie konińskim. Ostatecznie większością głosów radni przyjęli stanowisko, w którym apelują o podjęcie wszelkich działań zmierzających do efektywnego wykorzystania wspomnianego złoża. Jednocześnie, jeżeli ta odkrywka nie miałaby być eksploatowana, co oznaczałoby spore problemy na lokalnym rynku pracy, sejmik apeluje do rządu o podjęcie prac nad odpowiednim programem kompensacyjnym dla Wielkopolski Wschodniej.
    Wśród uchwał przyjętych przez sejmik 29 stycznia znalazły się m.in. korekty w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej regionu, a także zmiana nazwy jednej z wojewódzkich instytucji kultury: Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego na Polski Teatr Tańca.
    Ponadto radni zapoznali się z informacją na temat produktów spożywczych z terenu województwa wielkopolskiego, które otrzymały znaki unijnych systemów jakości żywności. Wśród nich jest m.in. kiełbasa biała parzona wielkopolska. Jak smakuje ten specjał, zaprezentował radnym Ogólnopolski Cech Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy, a jego producentem był jeden z ośmiu certyfikowanych w Polsce zakładów: Zakłady Mięsne Szajek z Granowa.


    Galeria zdjęć: