trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

OSZACOWAĆ STRATY ZWIĄZANE Z KOPALNIĄ WĘGLA BRUNATNEGO

    Jednym z głównych tematów, poruszanych 13 maja podczas posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, była sprawa zmian w tegorocznym budżecie województwa, związanych z przeznaczeniem kilkudziesięciu tysięcy złotych na przygotowanie ekspertyz naukowych szacujących koszty środowiskowe, społeczno-gospodarcze i demograficzne związane z ewentualną decyzją o eksploatacji złóż węgla brunatnego w południowo-zachodniej Wielkopolsce.
    Grażyna Łyczkowska, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu przypomniała, że w listopadzie 2012 r. WBPP rozpoczęło prace nad opracowaniem pt. „Wpływ ochrony i potencjalnej eksploatacji złóż węgla brunatnego „Czempiń", „Krzywiń", „Gostyń", „Oczkowice", „Poniec-Krobia" na rozwój przestrzenny południowo-zachodniej Wielkopolski", które obejmuje obszar 11 gmin. Decyzja o tym, czy chronić złoża węgla brunatnego na tym terenie i czy je później eksploatować, jest strategiczna dla rozwoju regionu, stąd opracowanie WBPP ma zostać uzupełnione o 3 opinie naukowe (kosztujące 58 tys. zł) ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ponadto za 28 tys. zł WBPP planuje w 2014 r. zorganizować warsztaty poświęcone analizie planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów ze złożami kopalin i terenów eksploatacji węgla brunatnego, a także odwiedzić Bełchatów z największą tego typu kopalnią i zrekultywowanym terenem „Góry Kamieńsk".
    Radni poznali również informację na temat transportu publicznego w regionie oraz zaopiniowali pozytywnie wykonanie ubiegłorocznego budżetu województwa.


    Galeria zdjęć: