trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Uroda pałacu w Lewkowie wyeksponowana dzięki funduszom unijnym

    Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie przeszedł gruntowną renowację i modernizację. Właśnie została ukończona. – Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu – podkreślił Marszałek Marek Woźniak, który w poniedziałek uczestniczył w uroczystym otwarciu obiektu. To kolejny projekt, który został dofinansowany w sumie w wysokości blisko 30 mln zł, z których prawie połowa pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a reszta z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

    – Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować – mówił Marszałek, podkreślając rolę i zasługi rodziny Lipskich – właścicieli majątku od końca XVIII w. do września 1939 r. – na różnych etapach polskich dziejów, a szczególnie Józefa Lipskiego, ostatniego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie przed II wojną światową.  Przypomniał też tragiczny los pięknego lewkowskiego majątku, którego grabież i zniszczenie rozpoczęli niemieccy okupanci. 
    – Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu – pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań – mówił Marszałek.    
    – Najważniejsze, że Lewków został uratowany – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski, dziękując Marszałkowi i radnym wojewódzkim za decyzje, które umożliwiły wsparcie finansowe renowacji obiektu. – Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski.  

    Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. Z kolei  w oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a  lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną. Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie.
    Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczeni: wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki. 

    Data publikacji: 2022-10-03

    Galeria zdjęć: