*Za nami finałowa gala konkursu recytatorskiego „#Pan Tadeusz,” która odbyła się we wtorek 19 listopada w Lesznie. Autorką pomysłu na promowanie klasyki polskiej literatury jest Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. W tym roku odbyła się druga edycja tego konkursu, adresowanego do uczniów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych.*
Do finału zostali zakwalifikowani laureaci trzech miejsc w poszczególnych podregionach Wielkopolski, gdzie recytatorską rywalizację organizowali z ramienia Samorządu Województwa Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu. Leszczyńską galę przygotowało tamtejsze Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konkursu – zgodnie z pomysłem Marzeny Wodzińskiej – jest promocja dziedzictwa kulturowego, jakim jest epopeja Adama Mickiewicza, jak również kształtowanie kultury żywego słowa, umiejętności retorycznych niezbędnych w wystąpieniach publicznych oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy przygotowali do prezentacji 40 wybranych wersów epopei Adama Mickiewicza.
Jury, w skład którego wchodzili m.in. popularni aktorzy: Dominika Ostałowska i Zbigniew Waleryś, podkreślało dojrzałość interpretacji poematu, a najbardziej spodobały się im te w wykonaniu Gabrieli Juszczak z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, Szantal Strzelińskiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie oraz Jana Kamińskiego z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Galę uatrakcyjniły występy uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Lesznie, którzy przedstawili fragmenty oratorium „Pan Tadeusz” przygotowanego przez Urszulę Schulz, polonez młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego oraz wykład Andrzeja Kuźmińskiego „Wędrówki z Panem Tadeuszem” i popisy mażoretek. Podziw słuchaczy wzbudziła recytacja „Koncertu Jankiela” w wykonaniu jurora, Zbigniewa Walerysia.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...