trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak: Mamy obowiązek pamiętania! Uczciliśmy 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

    *27 września, w dniu 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego oddał hołd jego twórcom i działaczom oraz żołnierzom Armii Krajowej, zbrojnego ramienia jedynego takiego fenomenu państwowego w Europie.*

    Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Akowską w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Po niej uczestnicy jubileuszowych obchodów udali się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, u zbiegu ulic H. Wieniawskiego i al. Niepodległości, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po odśpiewaniu Hymnu Polski głos zabrał ich gospodarz - Marszałek Marek Woźniak.
    - Powstałe 80 lat temu Polskie Państwo Podziemne, które mobilizowało Polaków do oporu i walki z okupantem, jest naszą dumą. Dowodem na to, że narodu nie da się zniszczyć – ani terrorem, ani represjami, ani okupacyjnymi dekretami – jeśli naród ma w sobie odwagę, wolę walki i przeciwstawiania się złu. Nawet za cenę życia - powiedział Marszałek Woźniak.

    Przemówienie Marszałka


    W tegoroczne obchody powstania Polskiego Państwa Podziemnego wpisuje się także 30-lecie działalności Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska.
    - Polskie Państwo Podziemne i jego żołnierze na rehabilitację musieli czekać wiele lat - nękani, prześladowani, inwigilowani.
    Dopiero w niepodległej Polsce przywróciliśmy prawdę o tamtych latach i ludziach, z których wielu rehabilitacji nie doczekało.
    Na straży tej prawdy od początku swego istnienia stoi, obchodzący swoje 30-lecie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.
    Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się udokumentować wiele wydarzeń i akcji, ocalić od zapomnienia bohaterstwo żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i przekazać młodym ludziom ich spuściznę.
    Dziękuję za tę ogromną, bezcenną pracę i obiecuję Państwu, że nie zmarnujemy przykładu Waszego życia i będziemy Wasze dzieło kontynuować – mówił Marszałek, zwracając się do obecnych na uroczystościach przy pomniku Żołnierzy AK, ostatnich żyjących świadków historii Polskiego Państwa Podziemnego.
    Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową oddaliśmy hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego.
    Na zakończenie przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk: służb mundurowych, wojskowych, kombatanckich i wielkopolska młodzież złożyli wieńce i kwiaty.
    Po uroczystościach przy pomniku odbyło się spotkanie w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego dedykowane jubileuszowi 30-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska. Rozpoczął je film dokumentalny pt. „Obowiązek pamiętania”, poświęcony kampanii wrześniowej z udziałem Wielkopolan.
    Obecny na nim Pułkownik Jan Górski, Prezes Związku zwrócił uwagę, że dzisiejsza rocznica, 80-lecie utworzenia Państwa Podziemnego, jest bardzo ważną rocznicą. Podkreśla bowiem olbrzymie zjednoczenie całego narodu polskiego. - Mimo klęski wrześniowej w Polsce nikt nie myślał o poddaniu się Niemcom lub Rosji – mówił Jan Górski i powtórzył: – 80 lat temu zjednoczony naród, jak chyba nigdy przedtem i nigdy potem, nie uznał klęski, ale podjął zdecydowaną walkę aż do zwycięstwa i to zwycięstwo naród odniósł.
    Marszałek Woźniak podkreślił rolę zbiorowej pamięci dla zachowania naszej tożsamości narodowej i wręczając pamiątkową grafikę na ręce Jana Górskiego podziękował obecnym kombatantom za ich ogromny wysiłek i nieustającą chęć przekazywania prawdy o tamtych czasach młodemu pokoleniu. – Chylę przed Wami czoła – powiedział Marszałek.

    Przemówienie Marszałka

    Uroczystości w Auli Nova były także okazją do wręczenia okolicznościowych statuetek i uhonorowania 8 osób medalami „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” oraz wręczenia nominacji na wyższe stopnie wojskowe.

    Film "Obowiązek pamiętania":


    Obchody jubileuszowe zakończył koncert uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. H. Wieniawskiego oraz Orkiestry reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych w Poznaniu.

    Data publikacji: 2019-09-27

    Galeria zdjęć: