W dniach 21-23 września 2017 roku delegacja Województwa Wielkopolskiego, na czele z Przewodniczącą Sejmiku Zofią Szalczyk, odwiedziła z oficjalną wizytą Obwód Charkowski. Okazją do spotkania był jubileusz 15-lecia partnerskiej współpracy międzyregionalnej.
Wizytę rozpoczęło spotkanie z Przewodniczącą Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej gubernator] Julią Switłyczną. Pani Gubernator zapoznała delegację z bieżącą sytuacją społeczno-gospodarczą Charkowszczyzny. Konflikt z Rosją poskutkował wstrzymaniem wielu kontraktów z północnowschodnim sąsiadem, dlatego też priorytetowym zadaniem dla władz obwodu jest poszukiwanie nowych rynków zbytu. W związku z powyższym Pani Gubernator zaproponowała, aby w relacjach z Województwem Wielkopolskim skupić się na współpracy gospodarczej. Podziękowała również za wsparcie konsultacyjne udzielane przez stronę polską w związku z wdrażaną na Ukrainie reformą decentralizacyjną. Pani Przewodnicząca Z. Szalczyk podkreśliła, że polska reforma administracyjna uznawana jest w środowisku międzynarodowym za ogromny sukces. O gotowości rozwijania współpracy gospodarczej świadczy udział w delegacji Zbigniewa Stochalskiego, Wiceprezesa Zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców LEWIATAN. Pan Prezes podkreślił, że kolejnym etapem w relacjach biznesowych powinno być przenoszenie produkcji z Polski na Ukrainę. Po spotkaniu przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego i Obwodu Charkowskiego złożyli kwiaty na cmentarzu katyńskim w Piatychatkach.
22 września delegacja uczestniczyła w IX Międzynarodowym Forum Gospodarczym „Innowacje. Inwestycje. Charkowskie inicjatywy!”. Forum, które jest największym wydarzeniem biznesowym wschodniej Ukrainy, zgromadziło blisko 500 uczestników, w tym 30 delegacji zagranicznych i 15 ambasadorów. Tego samego dnia przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego spotkali się z Przewodniczącym Charkowskiej Rady Obwodowej Serhijem Czernowem. Rozmowy zaowocowały konkretnymi propozycjami wzajemnej współpracy. Wśród jej priorytetów wskazano: wymianę doświadczeń w zakresie decentralizacji, w szczególności praktyki dla studentów i urzędników, rozwój obszarów wiejskich oraz ochronę zdrowia w obliczu projektowanej na Ukrainie reformy. Delegacja odwiedziła również Ukraińsko-Polskie Akademickie Centrum Nauki i Kultury Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. W. N. Karazina oraz Muzeum Samorządu Lokalnego Obwodu Charkowskiego.
Ostatnim punktem programu wizyty był Wielki Jarmark Słobożański – plenerowe wydarzenie podsumowujące żniwa, na którym co roku prezentują się wszystkie rejony Obwodu Charkowskiego. Odpowiedzialny za opiekę nad wielkopolską delegacją na jarmarku był Rejon Krasnohradzki.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...