trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pierwsza wizyta Ambasadora Angoli

    *12 marca 2015 r. Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Angoli w Polsce Domingos Culolo.*

    Jak przyznał Ambasador, pomimo pełnienia swej misji od czterech lat w Polsce była to jego pierwsza oficjalna wizyta w Wielkopolsce. Podkreślił, że jest zaskoczony poziomem rozwoju naszego regionu oraz przyjaznymi ludźmi i panującą atmosferą. „Nasz kraj budzi się teraz z popiołów wojny. Zależy nam na współpracy z Wielkopolską w obszarze rolnictwa, kultury, telekomunikacji i nauki” – powiedział Ambasador. Zwrócił także uwagę, iż w sferze gospodarki ważna byłaby misja przedsiębiorców z Wielkopolski do Angoli i w tej kwestii liczy bardzo na pomoc Marszałka.

    Dziękując za wizytę Ekscelencji Ambasadora w Wielkopolsce Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego zaprezentował także charakterystykę gospodarczą naszego regionu. Odniósł się również do potencjału ekonomicznego kontynentu afrykańskiego i możliwości dla rozwoju kontaktów biznesowych wielkopolskich przedsiębiorstw. Dodał, że wiąże z tą wizytą nadzieję na ożywienie kontaktów biznesowych z Angolą, zwłaszcza w kontekście obecności przedsiębiorców z Wielkopolski w innych krajach afrykańskich. Padło zapewnienie, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego dołoży starań, by dalsze kontakty były owocne i przyniosły konkretne rezultaty. Szczególnego znaczenia nabiera precyzyjne opisanie obszarów priorytetowych we współpracy obu stron.

    Podczas spotkania przedstawione zostały doświadczenia Województwa Wielkopolskiego w organizacji misji gospodarczych do RPA, Nigerii i Mozambiku. Wielkopolska docenia niezwykły potencjał społeczeństw afrykańskich oraz dynamiczny rozwój tych krajów. Uwagę zwraca zwłaszcza przedsiębiorczość młodych ludzi, dlatego tak ważna byłaby współpraca w dziedzinie edukacji i wymiany młodzieży, wsparta poprzez wielkopolskie uczelnie wyższe.

    Ambasador przyznał, że jest zainteresowany rozwojem wielopłaszczyznowej i wielokierunkowej współpracy. Ponieważ w tej chwili priorytetem w Angoli jest walka z głodem i ubóstwem, rolnictwo wydaje się być ważną i naturalną dziedziną wspólnych działań. Aby uczynić współpracę bardziej efektywną i dynamiczną, Ambasador chciałby zaproponować tworzenie partnerstw regionalnych pomiędzy Polską a Angolą. Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego pozytywnie odniósł się do propozycji Ambasadora Culolo podkreślając, że jeśli tylko Wielkopolska otrzyma konkretną propozycję współpracy od innego regionu w Angoli, z jasno sprecyzowanymi obszarami współpracy – odniesie się do tych deklaracji.


    Przypomnijmy, Polska uznała Republikę Angoli z dniem proklamowania przez nią niepodległości w dniu 11 listopada 1975 r., a stosunki dyplomatyczne nawiązano 21 listopada tego samego roku. Ambasada RP w Luandzie działa od kwietnia 1976 r., natomiast przedstawicielstwo Angoli w Warszawie funkcjonuje od 1990 r., z przerwą w latach 1994 – 1997. Relacje z Polską zawsze były bardzo dobre, zarówno przed 1989 rokiem, jak po transformacji. W tym roku Angola obchodzić będzie 40. rocznicę uzyskania niepodległości, po 14-letniej wojnie partyzanckiej z Portugalią.

    Od 2014 r. w Poznaniu funkcjonuje Afrykańsko - Polska Izba Handlowa „ProAfrica”.


    Galeria zdjęć: