trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Po śladach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Poznań i okolice, Osieczna, Jarocin, Poniec i Wronki

    *Przemierzając Wielkopolskę śladami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, odkrywamy nie tylko miejsca związane z początkiem polskiej państwowości, ale i z historią polskiej niepodległości. Na 100. rocznicę wybuchu wielkopolskiej insurekcji powstało pięć szlaków turystycznych, które czekają, by opowiedzieć zwycięską powstańczą historię i zaskoczyć skarbami.*

    Wspaniałe krajobrazy, bogactwo natury, przeszło 3 tysiące km szlaków turystycznych, a także pamiątki ponad tysiącletniej historii. Wielkopolska ma wiele do zaoferowania. To tu zaczęła się Polska. Tu walczono o wolność, z której korzystamy do dziś. 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 to okazja, by nie tylko zajrzeć do tego regionu, poznać go bliżej, ale też poczuć dumę z historii, którą chlubi się ta wyjątkowa ziemia.
    I z tą myślą, w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, których organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, powstało pięć questów powstańczych. Poznań i okolice, Osieczna, Jarocin, Poniec i Wronki – to te miejsca opowiedzą nam o wydarzeniach sprzed wieku.

    Poznań – tu zaczęło się Powstanie

    Kogo nazywano „niekoronowanym królem Polski”? Dlaczego Niemcy wyłączyli prąd w całym Poznaniu? Kto nie znosił Piłsudskiego? Na te i inne pytania odpowie quest poznański. Podróżujący szlakami powstania
    w czasie wyprawy dowiedzą się jak doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego i jaki był przebieg wydarzeń w Poznaniu w pierwszych jego dniach.
    Quest poznański dostępny jest na stronie 27grudnia.pl pod linkiem https://27grudnia.pl/questy-powstancze/quest-powstanczy-poznan/1878.

    Sosnowe szlaki Osiecznej

    Osieczna to miejscowość w powiecie leszczyńskim, położona ok. 70 km na południowy wschód od Poznania. Uczestnik wyprawy, wyruszając szlakiem biegnącym obok kościoła, domu Sióstr Elżbietanek, ratusza i zamku, odkryje kolejne karty naszej historii.
    Quest dotyczący Osiecznej dostępny jest na stronie 27grudnia.pl pod linkiem https://27grudnia.pl/questy-powstancze/quest-powstanczy-osieczna/1905.

     Powstańczy Poniec

    Ten quest z kolei wprowadza w codzienne życie i atmosferę towarzyszącą Wielkopolanom podczas powstania. Uczestnik wyprawy zajrzy do przyfrontowego wielkopolskiego miasteczka, Pońca. To miejscowość w powiecie gostyńskim, położona ok. 80 km na południe od Poznania.
    Quest dostępny jest na stronie 27grudni.pl pod linkiem https://27grudnia.pl/questy-powstancze/quest-powstanczy-poniec/1897.

    Rowerem po Jarocinie

    Dobrą okazją do wycieczki rowerowej w powstańczej atmosferze jest quest jarociński. Gra, rozpoczyna się na dworcu PKP w Jarocinie. Trasa o długości ok. 30 km obejmuje: Jarocin – Mieszków – Tarce – Jarocin.
    W końcowym punkcie, została ukryta skrzynia skarbów… z tajemniczą pieczęcią.
    Quest znajdziesz pod linkiem: https://27grudnia.pl/questy-powstancze/quest-powstanczy-jarocin/1892.

    Śladami powstania po Wronkach

    Mieszkańcy Wronek nie mieli łatwego zadania, bo w 1918 roku właśnie tu zamieszkiwała największa liczba Niemców. Jak miasto podołało okupantowi? W poszukiwaniu odpowiedzi warto wyruszyć na wyprawę po Wronkach i okolicach, która przybliża wydarzenia i postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim.
    Quest wroniecki dostępny jest pod linkiem: https://27grudnia.pl/questy-powstancze/quest-powstanczy-wronki/1913.

    Celem questów, czyli gier z instrukcją zawartą w wierszowanych wskazówkach jest odkrywanie dziedzictwa, edukacja historyczna oraz upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrody
    i dziedzictwem kulturowym. Gra przypomina podchody lub gry miejskie i zawsze oprócz celów edukacyjnych zawiera w sobie element zabawy.
    Weźcie zatem udział w grze, rozwiążcie zagadki i odnajdźcie ukryty skarb! A przy tym, dobrze się bawcie i uczcie. Gotowi na wyzwania?