Kilkuset biegaczy na starcie, mnóstwo dyskusji o funduszach europejskich (także pokazywanych „na żywo” w telewizji), na koniec performans MY, w którym zobaczyliśmy artystów Polskiego Teatru Tańca … Tak w skrócie można podsumować to, co działo się podczas piątej edycji „zaBIEGaj o FUNdusze”.
Za nami piąta edycja imprezy „zaBIEGaj o FUNdusze”, która odbyła się 18 września nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Event będący połączeniem edukacji o funduszach europejskich i rozrywki przyciągnął nad Maltę mieszkańców województwa.
Nie tylko bieg
Jak co roku biegacze mieli do wyboru dwa dystanse – jedno okrążenie wokół jeziora Maltańskiego (5,4 km) i dwa okrążenia (10,8 km). Tym razem pogoda była idealna dla sportowców. Kilkanaście stopni powyżej zera, słońce za chmurami. To wymarzone warunki do biegania. Wyniki zawodów są dostępne tutaj.
Ale „zaBIEGaj o FUNdusze” to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne. Z tego powodu na ustawionych na wschodnim brzegu jeziora Maltańskiego (od ulicy Wiankowej) stoiskach można było porozmawiać na unijne tematy. Do odpowiedzi na wszelkie pytania gotowi byli konsultanci z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Unię Europejską promował także działający przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej punkt konsultacyjny Europe Direct, który opowiadał o bieżących działaniach UE. Duży akcent został położony na Europejski Rok Młodzieży 2022.
Nad Maltą można też było poznać tych, co z unijnej dotacji już skorzystali: spółka Koleje Wielkopolskie, Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i spółka genXone ze Złotnik pod Poznaniem. Dodatkową atrakcją był występ tancerzy z Polskiego Teatru Tańca, w performansie MY. Poznański teatr za pieniądze unijne (z puli WRPO 2014-2020) wybudował swoją siedzibę, która mieści się w budynku starej kamiennicy przy ulicy Taczaka 8 (okolice Starego Rynku w Poznaniu).
Efekty od 18 lat
Piąta edycja imprezy promującej Fundusze Europejskie była powodem do przypomnienia, że w tym roku obchodzimy 18-lecie Polski w UE. Nie brakowało akcentów z tym związanych. Np. na osiemnastego zawodnika biegu (kobietę i mężczyznę) czekała dodatkowa nagroda.
Dużo mówiono o efektach unijnego wsparcia, które widać w praktycznie każdej dziedzinie życia. Choć warto pokreślić, że unijna tematyka do łatwych nie należy. Aby napisać poprawny wniosek o dotację trzeba przebić się przez gąszcz procedur, które należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie np. na rozwój własnej firmy. Stąd formuła imprezy „zaBIEGaj o FUNdusze” ma pokazywać, że fundusze europejskie nie są takie „straszne” i można po nie sięgać – przekonują Organizatorzy.
O doświadczeniach związanych z realizacją projektów „od kuchni” podzielili się zaproszeni goście do studia plenerowego telewizji WTK. W tym gronie znaleźli się nominowani w pierwszej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”, ale nie tylko! Przebieg sześciu wejść antenowych „na żywo” można obejrzeć poniżej.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...