trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Podsumowanie działalności 2 lat Centrów Integracji Cudzoziemców

    W dniach 5-7 września br. w Hotelu Altus w Poznaniu odbyła się konferencja zatytułowana „Polityka migracyjna – teoria i praktyka”, która podsumowała dwuletnią działalność Centrów Integracji Cudzoziemców w Województwie Wielkopolskim, w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, którego liderem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a partnerami projektu są ROPS w Poznaniu i WUP w Opolu. Wydarzenie było poprzedzone konferencją prasową z udziałem lokalnych mediów.

    Organizatorem konferencji był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, do którego zadań należy prowadzenie działań na rzecz wyrównywania szans różnych grup społecznych, w tym migrantek i migrantów. W Centrach Integracji Cudzoziemców, które ruszyły w marcu 2022 roku w Poznaniu, Pile, Kaliszu, Koninie i Lesznie osoby cudzoziemskie mogą skorzystać z porad prawnych, wsparcia psychologicznego, kursów językowych i adaptacyjnych, czy licznych zajęć integracyjnych. 

    Witając przedstawicielki i przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, władz samorządowych i instytucji oraz zaproszonych gości – Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego – powiedziała: Centra Integracji Cudzoziemców w swoim zamyśle powstały po to, żeby obcokrajowcy, którzy tu przyjeżdżają wiedzieli, jakie są ich pierwsze kroki w Polsce, czy pierwsze kroki w Wielkopolsce. Chciałabym bardzo mocno podkreślić, że migranci są u nas w Wielkopolsce, bardzo chętnie widziani. My ich potrzebujemy. 

    Paulina Stochniałek przypomniała, jak Polki i Polacy otworzyli swoje serca przyjmując uchodźców uciekających przed wojną. Zwracała uwagę nie tylko na to, jak pomocne okazały się Centra wspierające osoby przyjeżdżające do nas z zagranicy, ale podkreślała również duże znaczenie obecności migrantek i migrantów w Polsce z powodów demograficznych. Jak dodała Paulina Stochniałek: Ludzie boją się tego, czego nie znają. Obce budzi lęk. Centra Integracji Cudzoziemców to miejsca, które poznają się nawzajem z tymi, którzy do nas przyjeżdżają i z tymi, którzy u nas mieszkają, czyli z nami – rdzennymi mieszkańcami. Po to, żebyśmy się nawzajem od siebie uczyli i doświadczali. Pisząc projekt od razu zakładaliśmy, że z racji tego, że jesteśmy duzi, to chcemy, żeby ten dostęp był jak najbliższy. Żeby ci wszyscy migranci z całego województwa nie musieli przyjeżdżać do Poznania, ale mogli znaleźć wsparcie jak najbliżej siebie, dlatego w tych naszych miastach subregionalnych powstały Centra Integracji Cudzoziemców. 

    Po uroczystym otwarciu konferencji głos zabrała Monika Zembrzycka, Zastępczyni Dyrektora ds. Rozwoju Społecznego ROPS w Poznaniu, która podsumowała działalność Centrów. Opowiadając o każdym z subregionalnych punktów CIC w Wielkopolsce mocno podkreślała znaczenie fachowego zespołu, który w poszczególnych lokalizacjach jest zatrudniony i służy zaangażowanym wsparciem, silnie współpracując z lokalnymi władzami oraz organizacjami.
    Podczas trwającej trzy dni konferencji „Polityka migracyjna – teoria i praktyka” odbyło się wiele sesji, podczas których głos zabierało zaproszone grono eksperckie, wśród którego znalazła się m.in. Paula Medeiros z portugalskiego National Immigrant Support Centre (CNAI) tł. Narodowe Centrum Wsparcia Imigrantów], na działalności którego wzorowane były wielkopolskie Centra Integracji Cudzoziemców. Poruszono też wiele zagadnień dot. integracji, obowiązujących regulacji prawnych, sytuacji osób w wieku senioralnym z zagranicy, czy edukacji dzieci z doświadczeniem migracyjnym.

     

    Data publikacji: 2023-09-15

    Galeria zdjęć: