trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pomoc dla Ukrainy. "To wspaniała, tytaniczna praca"

    Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w posiedzeniu, zorganizowanym przez Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Jak pomagać naszym sąsiadom?
     
    –  Zaapelowałem do Wojewody, aby nie centralizować pomocy Ukraińcom na terenie Wielkopolski. Trwają akcje pomocy lokalnych JST (jednostek samorządu terytorialnego) i NGO’sów dla Ukraińców. To jest wspaniała, tytaniczna praca. Oni lepiej znają lokalne potrzeby osób przybywających z Ukrainy i mogą na nie szybko i sprawnie reagować. Ewentualne nadwyżki warto zgłaszać na poziomie powiatu. Zgłaszajmy tylko nadwyżki, a nie całość – apeluje Marszałek Marek Woźniak. W kwestii finansowania działań na rzecz cudzoziemców, Marszałek stanowczo podkreślił konieczność jasnej interpretacji RIO w zakresie wydatkowania pieniędzy samorządów w obecnej sytuacji.
     
    Jak pomagać?
    Pomoc humanitarna organizowana jest dwustopniowo:
    • pomoc rzeczowa dla migrantów z Ukrainy w Polsce – zbiórki organizowane na rzecz migrantów, przebywających na naszym terenie, będą koordynowane przez urzędy gmin;
    • pomoc rzeczowa dla Ukraińców w Ukrainie – będzie dwuetapowa. Rząd uruchamia mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej przekazywanej na Ukrainę. W każdym powiecie powstanie punkt –  hub, skąd zebrany asortyment pomocowy trafi, z pomocą Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, do hubu centralnego w Lublinie. Wkrótce powstanie specjalna lista i aplikacja – z określeniem najpilniejszych potrzeb;
    • aby wzmocnić zbiórkę rzeczową w każdym z powiatów, powinny być zbierane osobno: rzeczy drobne (różne), rzeczy hurtowe (w hurtowych ilościach), które wysyłane będą do Ukrainy.
    Tworzona jest lista rzeczy potrzebnych w Ukrainie. Wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja z wykazem potrzebnych rzeczy. Z pewnością będą na niej tzw. środki podstawowej pomocy humanitarnej: środki żywnościowe, ale tylko z długotrwałym terminem przydatności do spożycia, środki higieniczne, zapałki, baterie, oświetlenie.
     
    Miasto Poznań w poniedziałek 28 lutego uruchomiło miejski punkt pomocy –  Poznań dla Ukrainy. Jest on czynny w godz. 10.00–20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Do punktu pomocowego można przynosić żywność, odzież i środki higieny dla uchodźców szukających schronienia przed wojną. Dodatkowo trwają akcje pomocy lokalnych samorządów w naszym regionie i organizacji pozarządowych dla Ukraińców.
     
    Punkty informacyjne i recepcyjne dla uchodźców
    Na dworcu PKP w Poznaniu uruchomiono punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Punkt czynny jest w godz. 8.00–22.00. Godziny pracy najprawdopodobniej wkrótce zostaną wydłużone. Od poniedziałku 28 lutego działa specjalna infolinia dla uchodźców działająca pod nr. +48 61 850 87 77. Jest ona dostępna również w godz. 8.00–20.00.
     
    Do kompleksowej obsługi „pierwszego kontaktu” osób z Ukrainy uruchomione zostaną wkrótce tzw. punkty recepcyjne. W Poznaniu taki punkt powstanie niebawem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – w pobliżu dworca PKP i węzła komunikacyjnego –  dla uregulowania statusu i przydzielenia noclegu z wyżywieniem. Z czasem punkty te powstaną także w całej Wielkopolsce.
     
    Stopniowo będą organizowane w subregionach tzw. punkty integracyjne, wpierające uchodźców z Ukrainy pod kątem usług prawnych czy leczenia.
     
    Już w tej chwili działa w Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 17/27 miejski punkt wsparcia cudzoziemców: Poznański Ośrodek Integracji POINT (nr tel.: 503 979 758, pn.– śr. godz. 14.00–20.00, czw. –  pt. w godz. 9.00– 15.00). Jest on współtworzony przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy). Więcej informacji: http://migrant.poznan.pl/uk/.
     
    Status osób przybywających z Ukrainy
    Każda osoba, przekraczająca granicę Polski z Ukrainy po 24 lutego, powinna mieć stosowny wpis w paszporcie z datą przekroczenia granicy. Od tego momentu jest pod opieką państwa polskiego. 
     
    W dużych miastach, takich jak Poznań, przybysze z Ukrainy nie posiadający wpisu w paszporcie, powinni zgłosić się do działającego na dworcu PKP punktu informacyjnego. Stąd są przewożeni do miejsc noclegu –  teraz do hotelu Ikar w Poznaniu lub do Urzędu Miasta Poznania.
     
    W Wielkopolsce działają już, finansowane przez rząd i prowadzone przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, miejsca dla uchodźców z Ukrainy, zapewniające nocleg i wyżywienie. Dlatego informację o osobach, które nie mają zagwarantowanego miejsca pobytu, należy przekazywać do Wydziału Zarządzani Kryzysowego Wojewody (poprzez zgłoszenie się do punktu informacyjnego na Dworcu PKP w Poznaniu, a wkrótce – recepcyjnego w Poznaniu i w regionie). Wojewoda dysponuje danymi, dotyczącymi bazy noclegowej z wyżywieniem i pakietem sanitarnym. W terenie –  dla osób, które przyjechały do innych części Wielkopolski niż Poznań, a nie mają noclegu – należy zgłosić się do lokalnych instytucji pomocy społecznej (OPS, PCPR), które przekażą je do urzędu wojewódzkiego.
     
    Osoby, które przyjechały do Wielkopolski –  a mają, gdzie mieszkać – nie muszą się rejestrować w punkcie informacyjnym czy recepcyjnym. Najważniejsze jednak, aby mieć stosowny wpis do paszportu z przekroczenia granicy.
     
    Transport
    Od 26 lutego do 25 marca 2022 roku obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Wielkopolskich. Przejazdy będą mogły być realizowane na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.
     
    Dwa ośrodki, szpital i karetki
    - Zadeklarowałem przewodniczącemu regionalnej Solidarności, że możemy udostępnić uchodźcom opuszczony przez nasz szpital wojewódzki w Poznaniu ośrodek rehabilitacyjny przy ulicy Kierskiej, pod warunkiem, że uzyska on pozwolenia sanepidu i straży pożarnej i wojewody. Solidarność chce we własnym zakresie odświeżyć go i wyposażyć w niezbędne sprzęty. Tam jest 40 pokoi, które mogłyby służyć ukraińskim rodzinom – tłumaczy Marszałek Marek Woźniak.
     
    W trakcie realizacji jest także zamiar przekazania dwóch karetek (wycofanych już z codziennego użytkowania z taboru poznańskiego), ale w pełni sprawnych i wyposażonych, na rzecz mieszkańców Lwowa. - Lwowskie karetki pojechały do Kijowa, i tam jest niedobór. Chcemy to szybko załatwić za pośrednictwem strony rządowej, aby jak najszybciej przetransportować je do granicy i dalej już  na Ukrainę – tłumaczy Marek Woźniak.
     
    Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego udostępni też ukraińskim dzieciom miejsca w dwóch Ośrodkach Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i Lądzie. 

    Galeria zdjęć: