trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ponad 14 mln złotych na dwa Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego w Wielkopolsce

    *„Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Swarzędzu. Bliżej Ciebie!” i „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS w Poznaniu”. Pod tymi nazwami kryją się dwa, warte niemal 15 mln złotych projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wsparcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 to 95 proc. wartości tych projektów. Dzisiaj Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisał umowy na ich realizację.*

    "Tych nieco ponad 14 milionów złotych przeznaczymy na włączenie społeczne, a mówiąc językiem potocznym – na pomoc społeczną osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom – zapowiedział Wicemarszałek Jankowiak. - Są to pieniądze przeznaczone na szeroko rozumianą pomoc na rzecz rodziny i naszego zdrowia, a w perspektywie - efektywnego funkcjonowania na rynku pracy. Chodzi po prostu o to, aby dziś osoby wykluczone z tego rynku z powodu zdrowia, mogły wrócić i efektywnie pracować. Jest to możliwe, tylko trzeba ludziom w tym pomóc." 
    Taką pomoc będą właśnie świadczyć Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego, na których tworzenie i funkcjonowanie zostaną przeznaczone przyznane dziś miliony dla poznańskiej i swarzędzkiej placówki. Realizacja ich projektów to nie tylko szansa na poprawę stanu zdrowia 710 osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, to również szansa na stworzenie w Wielkopolsce sieci wsparcia dla tych osób. Do dziś Wielkopolanie mogli korzystać z dwóch placówek uruchomionych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Centrum Medycznego HCP w Poznaniu oraz Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis Sp. z o. o. w Obornikach. Od dziś wsparcia szukać można będzie również w Swarzędzu, a w Poznaniu wzrośnie dostępność do specjalistów.
    Celem projektów jest deinstytucjonalizacja usług zdrowotnych oraz społecznych – temu właśnie będzie służyć utworzenie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. W sumie umożliwi to wsparcie 1320 osób, w tym 710 zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych z tytułu zaburzenia psychicznego.
    Wsparcie w projekcie zostanie skierowane do mieszkańców Poznania i wschodniej części powiatu poznańskiego.
    Planowane w projektach wsparcie (zgodnie z rozporządzeniem ws. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022) będzie obejmować utworzenie w sumie trzech ŚCZP - jednego dla dzieci i młodzieży (co jest szczególnie ważne z uwagi na ograniczony dostęp wsparcia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi) oraz dwóch centrów dla osób dorosłych. W ramach projektów stworzone zostaną punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, zespoły ambulatoryjne, środowiskowe (mobilne) oraz dzienne (hospitalizacja dzienna psychiatryczna). Ponadto, w projektach przewidziano działania uzupełniające – profilaktyczne i rehabilitacyjne.
    Projekt Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS w Poznaniu realizowany jest od początku 2020 r. , natomiast uruchamianie ŚCZP w Swarzędzu rozpocznie się w czerwcu. Oba zakończą się do 31 grudnia 2022 r.  Beneficjentem poznańskiego projektu jest  „DREWS” AGNIESZKA DREWS, która podpisała umowę, natomiast projektu swarzędzkiego - Instytut Psychoedukacji Sp. z o.o., który reprezentowała Joanna Michalak, prezes Zarządu.

    Fot. UMWW

     

    Data publikacji: 2020-06-22 13:24:51