trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ponad 19 mln złotych dla 6 wielkopolskich szpitali

    *W 5 dni - od 15 do 20 marca 2018 r.  - ponad 19 mln złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 otrzymało 6 wielkopolskich szpitali. Maciej Sytek, Członek ZWW, który udał się do każdego z beneficjentów podpisać umowę na dofinansowanie, poinformował, że władzom województwa zależy na poprawie dostępu do świadczeń medycznych Wielkopolan mieszkających poza stolicą regionu.*


    I tak dzięki uzyskanym pieniądzom pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Oskara Bielawskiego w Kościanie będą o wiele krócej przebywać na oddziale oraz oczekiwać na leczenie. Rozbudowany obiekt będzie pełnił rolę oddziału psychiatrycznego z częścią dozorowaną (15-17 łóżek) i otwartą (ok. 23 łóżka). Z kolei piwnice zostaną przeznaczone na zaplecze kuchenno-żywieniowe oraz gospodarcze i socjalne dla pracowników, natomiast na poddaszu powstaną gabinety lekarskie i sale terapii zajęciowej.
    Pacjenci i pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Obornikach będą korzystać z nowoczesnego sprzętu. W szpitalu powstanie oddział paliatywny wyposażony w łóżka pielęgnacyjne z barierkami, będą wózki do przewożenia chorych czy zintegrowany system do higieny ciała i mnóstwo innych bezcennych do opieki chorego sprzętów i urządzeń. Zmieni się też zasadniczo wyposażenie sali operacyjnej ortopedycznej z salą wybudzeń, choćby o stół operacyjny z przystawką ortopedyczną czy aparat do znieczuleń + kardiomonitor i cały szpital o mnóstwo drobnych, a ważnych udogodnień w leczeniu.
    Szpital Średzki Serca Jezusowego kupi sporo sprzętu, m,in. ultrasonograf do badań neonatologicznych oraz ginekologicznych, który przyspieszy diagnostykę i ograniczony zakres zabiegów inwazyjnych u pacjentek. Szpital wzbogaci się m.in. o stanowisko resuscytacyjne noworodka z dodatkowym wyposażeniem czy wyposażone w kardiomonitor, wagę oraz funkcję wspomagania oddechu. Zakupiona aparatura poprawi jakość świadczonych usług, zwiększy bezpieczeństwo noworodków, skuteczność diagnostyki leczenia niepłodności oraz przyspieszy diagnostykę i ograniczy zakres zabiegów inwazyjnych u pacjentek ginekologicznych.
    Dzięki unijnemu wsparciu przyznanemu przez Zarząd Województwa z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, placówki zdrowia przeprowadzą także niezbędne prace budowlane w swoich obiektach, dzięki czemu zwiększy się skuteczność leczenia pacjentów. Np. SP ZOZ w Nowym Tomyślu przebuduje i wykończy swoje powierzchnie na potrzeby Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz sali operacyjnej ortopedycznej. Pieniędzy wystarczy też na kupno sprzętu medycznego i wyposażenia tego oddziału. Z kolei SP ZOZ w Gostyniu rozbuduje i utworzy oddziały szpitalne, m.in. zaplanował rozbudowę oddziału wewnętrznego. Utworzenie zaś oddziału paliatywnego przyczyni się do zwiększenia dostępności w zakresie leczenia osób ze schorzeniami nowotworowymi. Projekt przewiduje też utworzenie gabinetów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Natomiast SP ZOZ w Wolsztynie zaplanował m.in. zwiększyć powierzchnię Oddziału Chirurgicznego i Pododdziału Urazowo-ortopedycznego. Co ciekawe, nie spowoduje to zwiększenia liczby łóżek na oddziale. Zostanie też zmodernizowana Pracownia Fizjoterapii. Ponadto szpital, jak wiele dofinansowanych placówek, zakupi nowoczesną aparaturę medyczną.


    Galeria zdjęć: