trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Powstaną kolejne Jadłodzielnie w Wielkopolsce

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego kontynuuje realizację „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. W ramach 2 edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” powstanie 14 nowych miejsc wymiany żywności w naszym województwie. Wsparcie, które trafi do gmin na realizację poszczególnych projektów wynosi 291 tys. zł.

    W czwartek 7 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie umów w ramach realizacji projektów 2 edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisał umowy  z włodarzami Gmin, które uzyskały dofinansowanie na realizację zadań w ramach konkursu. Samorządowy program ma na celu wsparcie inicjatyw mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce oraz wzrostu świadomości konsumentów na temat racjonalnego robienia zakupów. 

    - Problem marnotrawienia żywności to jedna z ważniejszych kwestii jaką konsumenci  swoimi świadomymi wyborami oraz zachowaniami mogą w krótkim czasie zmienić dla dobra całego społeczeństwa i gospodarki. 2 edycja Samorządowego programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” umożliwia stworzenie kolejnych miejsc wymiany żywności dla lokalnych społeczności. Samorządy lokalne realizując projekty w ramach programu robią pierwszy krok do wzrostu świadomości mieszkańców, racjonalnego kupowania oraz ograniczenia marnowania nadwyżek żywności będących w gospodarstwach domowych. Dzięki tworzeniu Jadłodzielni zbudowana zostaje infrastruktura umożliwiające wymianę produktów spożywczych pomiędzy mieszkańcami. W ramach programu w 2022 roku powstanie 14 nowych Jadłodzielni w Wielkopolsce - mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski 

    W ramach konkursu zgłoszonych zostało 15 projektów. Po dokonaniu oceny formalno-merytorycznej zgłoszeń dofinansowanie uzyskało 14 projektów m.in.: z Wągrowca, Kępna, Dopiewa, Obornik, Rawicza, Słupcy, Rogoźna, Zdun oraz po dwa z Swarzędza Szamotuł i Leszna. Łącznie z budżetu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektów przekazano 291 tys. zł. Samorządy lokalne angażując się w realizację projektów ograniczających marnowanie żywności są pierwszym ogniwem w łańcuchu odwrócenia występowania tego niechcianego zjawiska już wśród małych społeczności oraz edukacji najmłodszych.  Inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dociera do coraz większej liczby mieszkańców. W ramach obu edycji programu w terenie naszego województwa będzie funkcjonowało już 20 jadłodzielni.