trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Powstańcza wystawa na filarach urzędu

    Cztery wielkoformatowe fotografie na filarach budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu stworzyły wystawę NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE. Nie jest to jedyny obiekt, na którym pojawią się elementy ukazujące radość ze święta, które w tym roku zyska wymiar ogólnopolski. 

    Na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w czwartek 9 grudnia pojawiła się kolejna wielkoformatowa ekspozycja, składająca się z czterech fotografii pod wspólnym hasłem NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE. Zapowiada ona 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale także obwieszcza nowy, ogólnokrajowy wymiar obchodów. 

    Wystawa przypomina m.in. o wyjątkowym powstańczym dniu, w którym została zaprzysiężona Armia Wielkopolska. 26 stycznia 1919 roku na Placu Wilhelmowskim, obecnie Placu Wolności, nastąpiło zaprzysiężenie wojsk wielkopolskich, którymi dowodził wówczas generał Józef Dowbor-Muśnicki. Żołnierze ślubowali wierność Naczelnej Radzie Ludowej w Poznaniu. Wystawa jest także hołdem złożonym jednemu z bohaterów powstania nieodzownie kojarzonemu z jego wybuchem, ale także troską o sprawę narodową. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, znakomitego pianisty i kompozytora. Łączył on pracę twórczą z dążeniem do przywrócenia wolności Ojczyźnie. Cieszył się autorytetem, charyzmą, przyciągał ludzi, którzy ubóstwiali jego muzyką, ale też popierali poglądy polityczne. Zdobył wielu wielbicieli i międzynarodową sławę.

    Wystawę NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE można zobaczyć od 9 grudnia do 16 lutego. Przypomnijmy, że ekspozycje - przed wejściem głównym do UMWW - prezentowane są od obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Motywami przewodnimi wystaw były 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Kobiety w Powstaniu oraz Dzieci w Powstaniu.

    Jednak budynek Urzędu Marszałkowskiego nie jest jedynym obiektem, na którym pojawią się elementy ukazujące radość ze święta, które w tym roku zyska wymiar ogólnopolski. Częścią kampanii NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE jest również zaproszenie skierowane do samorządów, instytucji publicznych, a także mieszkańców, aby 27 grudnia cała Wielkopolska rozświetliła się w barwach narodowych. 

    Do tej pory swój udział w akcji podświetlenia obiektów potwierdziły gmina Brudzew (podświetlony zostanie Gminny Ośrodek Kultury "Wozownia"), gmina Suchy Las (Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna), gmina Śrem (Urząd Miejski), operator Stadionu Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.   

     

    Data publikacji: 2021-12-10 10:45:27

    Galeria zdjęć: