Polska Izba Wodoru będzie zrzeszać przedsiębiorców i instytucje wokół idei zeroemisyjnej gospodarki. Jej misją jest jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych. Powstanie PIW pod przewodnictwem prof. Michała Wieczorowskiego i dra Adama Lewandowskiego zostało zainicjowane w Poznaniu.
Inicjatywa narodziła się podczas tegorocznej edycji międzynarodowego wydarzenia H2Poland & Net Zero oraz w oparciu o sieć kontaktów na linii samorząd-nauka-biznes. To wynik dyskusji przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów zaangażowanych w technologie wodorowe, skupionych m.in. w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, gremium powołanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
– Cieszę się że dzięki Wielkopolskiej Platformie Wodorowej, której mam przyjemność przewodniczyć, powstała ta cenna inicjatywa. To niewątpliwie przyspieszy proces wdrażania technologii wodorowych i umożliwi członkom izby aplikować o środki zewnętrzne, w tym środki europejskie – podkreśla Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Od wielu lat Wielkopolska promuje rozwój nowych technologii, stawiając m.in. na gospodarkę wodorową. – Województwo Wielkopolskie jest pierwszym polskim regionem, który posiada własną Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040, a także specjalnie dedykowaną platformę networkingową, czyli Wielkopolską Platformę Wodorową – dodaje Jacek Bogusławski.
– Jesteśmy tu, aby wspierać inicjatywy wodorowe, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzymy, że wodór jest kluczem do przyszłości naszej planety, a Polska Izba Wodoru ma na celu przyspieszenie tego procesu – mówi prof. Michał Wieczorowski, który został wybrany na przewodniczącego grupy inicjatywnej Polskiej Izby Wodoru.
Celem powstania Izby jest m.in. współpraca z organami państwowymi i samorządowymi w zakresie kształtowania polityki wodorowej w aspektach prawnych, a jednocześnie upowszechnianie dobrych praktyk, których w Wielkopolsce nie brakuje.
– Już dzisiaj mamy wiele przykładów w Polsce, głównie w Wielkopolsce, zastosowania tej technologii w mieszkalnictwie, transporcie czy przemyśle. Transfer wiedzy, dobrych praktyk oraz praktycznych zastosowań to będzie ogromny atut Polskiej Izby Wodoru – tłumaczy dr Adam Lewandowski.
Polska Izba Wodoru poprzez współpracę i wymianę doświadczeń ma również przyczynić się do promocji kształcenia specjalistów w zakresie technologii wodorowych, prowadząc szeroką działalność edukacyjną i szkoleniową.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...