trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zakończyły się centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

    *14,15 i 16 kwietnia w Wielkopolsce – w regionie, w którego historycznych granicach książę Mieszko I przyjął chrzest - odbyły się centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.*


    14 kwietnia na Ostrowie Lednickim, gdzie mieści się Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Marszałek Marek Woźniak oraz Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski uczestniczyli w uroczystej liturgii jubileuszowej, sprawowanej przez Arcybiskupa Metropolitę Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Podczas uroczystości nastąpiło poświęcenie dzwonu Mieszko i Dobrawa, będącego symbolem dynastii piastowskiej oraz tysiącletniej tradycji kulturowej narodu polskiego.

    Tego dnia Marszałek Woźniak odwiedził również Pierwszą Stolicę Polski. Uczestniczył we Mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie oraz w prezentacji filmu poświęconego Chrztowi Mieszka I w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

    15 kwietnia w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania państwa polskiego zebrało się Zgromadzenie Narodowe, którego uroczyste posiedzenie zorganizowane zostało poza Warszawą po raz pierwszy. Wzięli w nim udział: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich, korpusu dyplomatycznego i Zarządu Województwa Wielkopolskiego: Marszałek Marek Woźniak oraz Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski. Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl” skomponowanego specjalnie na tę rocznicę przez Jacka Sykulskiego.

    Oratorium zaprezentowane zostało także 15 kwietnia o godz. 20.00 i 16 kwietnia o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. W koncercie 15 kwietnia oraz w uroczystej Mszy świętej tego samego dnia w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu uczestniczył Marszałek Marek Woźniak.

    16 kwietnia centrum obchodów rocznicowych stał się Inea Stadion przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu, gdzie odbyło się jubileuszowe świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski pod hasłem „Gdzie Chrzest, tam nadzieja”. Otwarcia uroczystości, obejmującej zarówno celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych, jak i działania artystyczne adresowane do wszystkich, którym bliska jest ponad tysiącletnia historia Polski, dokonali Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. Arcybiskup Stanislaw Gądecki oraz Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    W swoim wystąpieniu Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że Wielkopolanie mogą być dumni z faktu, że są "kustoszami tej wspaniałej historii". - Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami, ale świętujemy nie tylko dzisiaj, świętujemy cały rok 1050 - lecia Chrztu Polski. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić sie przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym wladcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na "wyspę włądców" na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budole księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o długiej tradycji polskiego państwa - mówił.

    Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego - partner centralnych uroczystości – wsparł organizację obchodów rocznicowych – w szczególności przedsięwzięcia jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu - kwotą 400 tysięcy złotych. Dofinansował także organizację jubileuszowego X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

    Sejmik Województwa Wielkopolskiego, z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, przyjął stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2016 w Wielkopolsce Rokiem 1050. Rocznicy Chrztu Polski. 11 kwietnia w poznańskim Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta sesja Sejmiku z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski z udziałem zaproszonych z całej Polski samorządowców i przedstawicieli najwyższych władz kościelnych. Radni Województwa Wielkopolskiego podjęli wówczas przez aklamację uchwałę w sprawie przyjęcia apelu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski o godne uczczenie tego szczególnego w dziejach Polski wydarzenia.


    W obchody rocznicowe włączają się instytucje kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego: obok Filharmonii Poznańskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy, swoje propozycje przygotowały: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Okręgowe w Koninie, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.


    Więcej informacji dotyczących Jubileuszu można znaleźć m.in. na www.Chrzest966.pl i www.Stadion2016.pl.

     


    Galeria zdjęć: