Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyłączył się do ogólnopolskiej kampanii pn. „Przyjmuje leki, czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania", której głównym organizatorem jest Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Ma ona na celu uświadomienie rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z pozamedycznym używaniem przez młodzież leków nasennych i uspokajających z grupy benzodiazepin oraz leków
OTC, tj. bez recepty, zawierają¬cych dekstrometorfan, pseudoefedrynę/efedrynę i kodeinę.Potrzeba przeprowadzenia powyższej kampanii powstała z opinii wielu osób – toksykologów, lekarzy, terapeutów uzależnień – którzy wskazali na coraz popularniejsze stosowanie przez młodzież leków dostępnych bez recepty w celach innych, niż medyczne. Mamy do czynienia zatem z zupełnie nową formą odurzania się, wymagającą przeprowadzenia działań zmierzających do niwelowania skutków niemedycznego zażywania leków, gdyż świadomość rodziców i nauczycieli w powyższym zakresie niestety znacząco odbiega od wiedzy młodych ludzi.
Grupę docelową kampanii stanowią nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz rodzice dzieci uczęszczających do ww. szkół.
Zainteresowane szkoły otrzymają za pośrednictwem wielkopolskich gmin i powiatów materiały przygotowane przez głównego organizatora, dostępne w wersji pdf pod adresem: http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=3040687, których dodruk sfinansowany zostanie przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków określonych w ramach Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2010-2014.
Wszelkich informacji w powyższym zakresie udziela p. Janusz Krysztofiak – Główny Specjalista w Wydziale Przeciwdziałania Uzależnień Departamentu Zdrowia (tel. 61/626-63-71, email: janusz.krysztofiak@umww.pl).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...