Kompetencje jutra – jak nadążyć za zmianą?
25 stycznia 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja Przyszłość kwalifikacji w sektorze NUB organizowana przez Sektorową Radę ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. W konferencji udział wzięli przedstawiciele firm sektora NUB, instytucji odpowiedzialnych za edukację, organów prowadzących szkoły, instytucji rynku pracy, uczelni wyższych, agencji rozwoju regionalnego. Obecni byli dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także liczna grupa uczniów.
Wydarzenie zrealizowane zostało w trybie hybrydowym – kilkadziesiąt osób uczestniczyło w nim stacjonarnie, a ponad sto - online.
Spotkanie otworzyła Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego wraz z Piotrem Fałkiem – Przewodniczącym Sektorowej Rady ds. Kompetencji NUB.
- Tematy, które będą dziś omawiane, dotyczą szerokiego grona interesariuszy i wymagają zaangażowania wielu stron – zarówno przedstawicieli oświaty, jak i przedsiębiorców, instytucji związanych z rynkiem pracy i otoczeniem biznesu. Jako samorząd województwa chcemy nie tylko aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju kompetencji jutra, ale też organizować przestrzeń do rozmowy i współpracy dla wszystkich zaangażowanych podmiotów – mówiła Paulina Stochniałek.
Przykłady konkretnych działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wpisujących się w strategię rozwoju regionu pod kątem sektora nowoczesnych usług biznesowych przedstawiła Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z działaniem platformy system.zawodowcy.org stworzonej i rozwijanej w ramach kolejnych edycji projektów Czas zawodowców, stanowiącej systemową integrację informacji o rynku pracy. Usłyszeli o kompetencjach jutra z perspektywy szkół województwa wielkopolskiego, a także o możliwościach wsparcia dla przedsiębiorców z sektora nowoczesnych usług biznesowych oferowanych przez Wielkopolską Agencję rozwoju Regionalnego.
W części panelowej konferencji, przedstawiciele różnych instytucji dyskutowali o współpracy samorządu, biznesu i oświaty w kontekście rozwoju kompetencji jutra. Rozmowa na temat kompetencji, które będą potrzebne za 5-10 lat doprowadziła do wniosku, że w świecie nieustannych zmian i postępującego niezwykle szybko rozwoju technologicznego konieczne jest podejście perspektywiczne – należy kształcić młodych ludzi tak, by sprostali wymaganiom, które rynek pracy postawi przed nimi nie teraz, a za kilka lat. Będzie to możliwe tylko dzięki popularyzacji kształcenia ustawicznego i ścisłej współpracy edukacji i instytucji za nią odpowiedzialnych z rynkiem pracy.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...