13 czerwca w Sali Kryształowej Starego Ratusza w Gnieźnie podpisano List Intencyjny, który symbolicznie formalizuje współpracę samorządów, administracji rządowej i archidiecezji przy obchodach rocznicowych koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski. Te zaplanowane są w 2025 roku.
List Intencyjny podpisali: Marek Wożniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna oraz Tomasz Budasz, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.
Jak mówił podczas spotkania Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego:
„Spotykamy się dzisiaj, żeby w pewnym sensie sformalizować nasze dotychczasowe ustalenia. Chcemy wspólnie zrealizować szereg przedsięwzięć związanych z obchodami rocznicy koronacji, dotyczących tych kulminacyjnych momentów, ale też wydarzeń towarzyszących, które zaplanowane zostały przez cały przyszły rok w przestrzeni Gniezna. Zrealizują je instytucje zajmujące się tutaj historią, to m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalne. Myślę, że ta oferta będzie bardzo bogata i tym samym również kosztowna. Dziś mogę zadeklarować, że jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego będziemy skłonni, żeby przeznaczyć środki finansowe na ten cel, w odpowiednich, koniecznych proporcjach. Mamy już doświadczenia z obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, wówczas wydarzenia odbywały się nie tylko w Gnieźnie, ale też na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, było to przedsięwzięcie o większej skali. Tu koncentrujemy się wyłącznie na Gnieźnie, ale bogactwo planowanych wydarzeń będzie znacząco większe, bo będą się one odbywały przez cały 2025 rok”.
W podobnym tonie wypowiadali się pozostali sygnatariusze Listu, w którym czytamy:
„(…) Uznając doniosłą rangę rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w gnieźnieńskiej katedrze sygnatariusze tego listu zapewniają o swojej szczerej woli podjęcia wszelkich niezbędnych działań, celem nadania właściwej rangi obchodom rocznicowym, jak również podjęcia współpracy w przygotowaniu imprez i wydarzeń okolicznościowych.”
Abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski podkreślał ogromne znaczenie koronacji dla kształtowania polskiej państwowości oraz obecności we wspólnocie chrześcijańskich narodów Europy, nawiązując do wcześniejszych przełomowych wydarzeń, czyli Chrztu Polski oraz Zjazdu Gnieźnieńskiego. Z kolei Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska wyraziła wiarę w to, że dzięki współpracy przy obchodach 1000-lecia koronacji uda się przybliżyć nie tylko Wielkopolanom, ale i wszystkim Polakom bogatą historię Gniezna i rolę, jaką odegrało w naszej historii. O zaangażowaniu w to przedsięwzięcie jednym głosem mówili zarówno Michał Powałowski, Prezydent Miasta Gniezna, jak i Tomasz Budasz, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, zarysowując zaplanowane na ten wyjątkowy czas wydarzenia.
Prace nad przyszłorocznymi wydarzeniami już trwają. Do Komitetu Honorowego Prezydent Michał Powałowski zaprosił sygnatariuszy listu, gnieźnieńskich parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz Prezydenta RP, a Komitet Roboczy opracowuje wspólny harmonogram przyszłorocznych wydarzeń.
List intencyjny w załączniku. Więcej informacji na stronie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie:
https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/229807/_razem_w_sprawie_obchodow_tysiaclecia_koronacji_krolewskich_
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...