trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wspominając Irenę Bobowską, uczcijmy bohaterstwo wszystkich kobiet Polskiego Państwa Podziemnego

    27 września, w dniu 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz obchodów oddał hołd jego twórcom i działaczom oraz żołnierzom Armii Krajowej, zbrojnego ramienia jedynego takiego fenomenu państwowego w Europie. 

    W uroczystości, których współgospodarzem był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, reprezentowany przez Wiceprezesów Związku – Marię Krzyżańską oraz Henryka Józefowskiego, wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk: służb mundurowych, wojskowych, kombatanckich i wielkopolska młodzież. Obchody jubileuszowe rozpoczęła Msza Święta Akowska w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy poznański. Po niej uczestnicy wydarzenia udali się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po odśpiewaniu Hymnu Polski głos zabrał gospodarz Marszałek Marek Woźniak. 

    – Każdego roku przypominamy dni, w których po wrześniowej klęsce 1939 roku, rodził się polski ruch oporu – wyraz zbiorowego przekonania Polaków, że pomimo okupacji i wzmożonego terroru, walka o przetrwanie polskiego narodu powinna trwać – mówił Marszałek. –  W niezwykle trudnych warunkach okupacji 27 września 1939 roku narodziło się Polskie Państwo Podziemne, które – choć funkcjonowało w ciągłym zagrożeniu, wciąż osłabiane represjami – było znakomicie zorganizowane, działało na ogromną skalę i cieszyło się wielkim poparciem społecznym.  
    Tegoroczne obchody przypomniały i uhonorowały udział tysięcy kobiet w funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, a szczególnie jedną z bohaterek – Irenę Bobowską, poznaniankę z Osiedla Warszawskiego, która za swoją działalność konspiracyjną została zamordowana dokładnie 80 lat temu.  
    – Irena Bobowska, pseudonim „Wydra”, tegoroczna patronka naszych obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego, stanowi przykład poświęcenia życia w walce o wolność ojczyzny. Nie przeszkodziła jej w tym nawet ciężka choroba, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego. Bo wzrastała w rodzinie, dla której służba Polsce stanowiła jedną z najwyższych wartości – mówił Marszałek Woźniak. – W październiku 1939 roku wówczas 19-letnia Irena zakładała i redagowała podziemne pismo „Pobudka”. W tym czasie wstąpiła do Poznańskiej Organizacji Zbrojnej, która po scaleniu nosiła nazwę Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. W czerwcu 1940 roku Niemcy aresztowali Irenę Bobowską, która od tej chwili rozpoczęła ostatnią, naznaczoną cierpieniem,  drogę – od przesłuchań w siedzibie gestapo w Poznaniu, po więzienie w Berlinie-Moabicie, gdzie 26 września 1942 r. została stracona. Miała zaledwie 22 lata. Przez cały czas pisała wiersze, które dawały innym siłę i otuchę.
    W swoim przemówieniu Marek Woźniak przypomniał, jak licznych, trudnych, niebezpiecznych i odpowiedzialnych zadań podejmowały się Polki, funkcjonujące w strukturach Państwa Podziemnego: – Tysiące pracowały jako szyfrantki, radiotelegrafistki czy kolporterki prasy. Przenosiły meldunki, opiekowały się rannymi, ofiarami bombardowań i uchodźcami z innych części kraju. Pomagały żołnierzom, chcącym uniknąć niewoli, przygotowywały fałszywe dokumenty, utrzymywały łączność z obozami jenieckimi, a także, o czym rzadko się pamięta, przejęły po mężczyznach, którzy zostali powołani do wojska, wiele stanowisk, także kierowniczych, w fabrykach i urzędach. Nieliczne z tej wielotysięcznej armii kobiet osobiście walczyły z bronią w ręku z okupantem – większość wykonywała mrówczą, pozornie niedostrzegalną pracę, bez której jednak Polskie Państwo Podziemne nie mogłoby sprawnie funkcjonować – podkreślił Marszałek Woźniak.    
    Gospodarz obchodów zwrócił się także do obecnych podczas uroczystości przy pomniku Żołnierzy AK, ostatnich żyjących świadków historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz do młodzieży:     
    – Wiem, że pomimo prób wymazywania tej historii przez władze komunistyczne, wiele osób przekazywało i dziś nadal przekazuje swoje dziedzictwo i patriotyzm młodym Polakom. Dziękuję za to Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska – powiedział. 
    Podczas uroczystości Marszałek Marek Woźniak otrzymał z rąk Marii Krzyżańskiej medal z okazji 80. rocznicy Przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Wyróżnienie zostało przyznane przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na wniosek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. 
    Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową oddano hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego.
    Na zakończenie przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu, parlamentarzystów oraz przedstawiciele ministra, garnizonu Poznań i wojewódzkiej rady kombatanckiej złożyli wieńce i kwiaty.  

     

    Data publikacji: 2022-09-27