Przedsięwzięcia realizowane w roku 2020 przez Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (Departament Środowiska) dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu:
Organizacja etapu okręgowego XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej przeprowadzana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1036) oraz powołania akceptowanego pismem Ministra Edukacji Narodowej sygn. DKO-53427/93/KW dot. PR-112/93 z dnia 16 kwietnia 1993 r. Organizowana jest od 1985 r. jako najpopularniejsza, wśród 34 istniejących aktualnie w Polsce i zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej, olimpiad. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Jest olimpiadą interdyscyplinarną, łączącą treści programów takich jak: biologia, geografia, chemia, fizyka. Tematyka jej obejmuje: ekologię klasyczną, wody i ich ochronę, gleby i ich ochronę, gospodarkę rolną i leśną, żywność i zdrowie, ochronę przyrody, ochronę powietrza, gospodarkę odpadami, hałas, rekultywację, normy prawne obowiązujące w dziedzinie ochrony środowiska oraz bieżące zagadnienia z dziedziny ekologii i ochrony środowiska w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie dokumentów dotyczących ochrony powietrza dla województwa wielkopolskiego oraz zakup oprogramowania niezbędnego do prowadzenia stałego monitoringu realizacji działań naprawczych wynikających z programów ochrony powietrza, a także dokonywania analiz i sprawozdań zbiorczych przekazywanych do Ministerstwa Klimatu
Programy ochrony powietrza mają na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych lub docelowych substancji w powietrzu m. in. poprzez analizę, monitoring i diagnozę jakości powietrza oraz wskazanie podstawowych kierunków i zakresów działań niezbędnych do przywrócenia standardów jakości powietrza w określonych strefach dla pyłu PM10, pyłu PM 2,5, a także osiągnięcia i utrzymania poziomu docelowego dla B(a)P oraz 03, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031 ze zm.).
W ramach przedsięwzięcia:
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...