30 lipca podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego prosektorium przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Inwestycja jest ważnym krokiem w kierunku uruchomienia Wydziału Medycznego UAM w Poznaniu, który powstanie w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile oraz przekształcenia pilskiego szpitala w szpital kliniczny.
Na budowę prosektorium Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 6 mln zł, a proces zakończenia budowy planowany jest na pierwszy kwartał 2025 roku. W nowym prosektorium będą sale dydaktyczne połączone systemem informatycznym ze szpitalem, co pozwoli na oglądanie w czasie rzeczywistym przeprowadzanych zabiegów i operacji na szpitalnych blokach. W budynku powstanie także część z chłodniami oraz nowoczesne pomieszczenia do przeprowadzania badań patomorfologicznych i genetycznych.
– Budowa prosektorium w ramach realizacji programu uruchomienia kierunku lekarskiego jest w tym momencie jedną z najważniejszych inwestycji w sferze zdrowia w regionie pilskim. To tutaj będą kształcić się kolejne pokolenia medyków w nowoczesnych warunkach – podkreślił Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Wmurowanie kamienia węgielnego to znak, że najpierw chcemy przygotować dobre zaplecze do nauki. Zależy nam, aby kształceniu lekarzy w Pile towarzyszyła marka. Kiedy UAM w Poznaniu powstawał 105 lat temu, kształcił medyków, a jego pierwszym rektorem był lekarz Heliodor Święcicki. Chcąc kształcić medyków, wracamy do tego stanu – powiedziała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor UAM w Poznaniu.
– Zdrowie jest wysoko na liście priorytetów Województwa Wielkopolskiego, dlatego bardzo się cieszę, że możemy uroczyście rozpocząć ten znakomity dla całego środowiska medyków etap budowy nowego prosektorium – podkreśliła Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
W wydarzeniu wzięli udział: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor UAM, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, Prorektor ds. Kadr i Rozwoju UAM, dr Paweł Owsianny, Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, Piotr Głowski, Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego – Katarzyna Kretkowska i Jacek Bogusławski, Członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Rafał Zdzierela, Starosta Pilski, Beata Dudzińska, Prezydent Piły, prof. Donat Mierzejewski, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile, Wojciech Szafrański, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, radni wojewódzcy i powiatowi oraz przedstawiciele samorządów lekarskich i pielęgniarskich, edukacji i mediów.
Pamiątkowy akt erekcyjny podpisali inicjatorzy przedsięwzięcia, fundatorzy, podmiot tworzący oraz wykonawca inwestycji. Dokument wraz z innymi pamiątkowymi przedmiotami został zamknięty w kapsule czasu i zamurowany w fundamentach powstającego budynku prosektorium. Wśród umieszczonych w kapsule artefaktów znalazły się m.in. przypinka z herbem Województwa Wielkopolskiego, kolekcjonerska moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, przypinka z logo UAM oraz artykuł z Życia Uniwersyteckiego pt. „Doktorat Honoris Causa dla prof. Bogumiły Kaniewskiej”.
W budowę prosektorium i uruchomienie kierunku lekarskiego w Pile zaangażowanych jest wiele stron, przede wszystkim: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, UAM w Poznaniu, Powiat Pilski i Miasto Piła, które zadeklarowały m.in. udostepnienie mieszkań dla nowej kadry.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...