Marszałek Marek Woźniak uczestniczył w konferencji online, organizowanej przez Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Konferencja pt. „Wielkopolskie Centrum Onkologii – innowacyjny ośrodek leczenia raka w Polsce. Drugi CyberKnife w Poznaniu” została zorganizowana w związku z zakupem drugiego CyberKnife, noża cybernetycznego, służącego do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów. Nowoczesny akcelerator do radioterapii został zakupiony ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego (14 mln złotych) i Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
– Muszę powiedzieć, że w życiu decydentów takich jak ja, występują nieliczne dni, kiedy można odczuwać prawdziwą satysfakcję z tego, co się robi. Że te możliwości, które się posiada, mogą posłużyć ludziom – w tym wypadku lekarzom i pacjentom – do tego, aby pokonać te najbardziej dotkliwe skutki dla zdrowia i życia. Takim dniem jest właśnie moment, kiedy ogłaszamy zakup drugiego CyberKnife – powiedział Marszałek Marek Woźniak.
– Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu od początku swojej działalności dąży do poprawy dostępności do nowoczesnych radioterapii dla pacjentów – podkreślił prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Jak ważnym jest to celem świadczy fakt zorganizowania specjalnej konferencji dotyczącej zakupu drugiego CyberKnife'a. – To zrobotyzowany akcelerator do radioterapii nowotworów, którym możemy leczyć najtrudniejsze przypadki nowotworów – dodał profesor. Zwrócił także uwagę na to, że wszelkie działania, dotyczące podnoszenia jakości i komfortu leczenia w Poznaniu, mają na celu rozwój ośrodka w oparciu o innowacyjny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę medyczną.
– Myślę, że lekarze czekają na to urządzenia, by mieć w ręce skuteczne, nowoczesne narzędzie, spełniające wszystkie standardy światowe – zauważył Marszałek Woźniak. – Bo daje ono poczucie, że wykorzystuje się to, czym świat może dysponować, ma się go w zasięgu ręki. Tego ważnego zakupu dokonujemy wspólnie z naszym centrum onkologii. Mam nadzieję, że urządzenie będzie spełniało wszystkie oczekiwania i będzie przynosiło wielu ludziom nadzieję na wyzdrowienie i że ono rzeczywiście nastąpi.
W konferencji wzięła także udział Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Przypomniała, że dzisiaj nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce, zaraz po chorobach krążenia. Jak się okazuje, z przeprowadzonych szacunków wynika, że w 2030 r. będzie zapadało na choroby nowotworowe 200 tys. osób rocznie.
– Niestety, postęp cywilizacyjny i tempo życia dzisiaj nie sprzyjają temu, by unikać tych chorób – powiedziała Paulina Stochniałek. – Tym bardziej się cieszę, że Wielopolskie Centrum Onkologii będzie dysponowało tym innowacyjnym narzędziem. Narzędziem, które nie tylko umożliwi zachowanie życia pacjenta, ale - ze względu na skok technologiczny - pomoże zachować to życie w najlepszej formie i będzie precyzyjnie uderzało w chore miejsca.
WCO należy do grupy trzech ośrodków onkologicznych o największym w Polsce potencjale kadrowym, naukowym i liczby leczonych chorych z udziałem radioterapii. Zrobotyzowany akcelerator CyberKnife to urządzenia dedykowanego napromienianiu trudno dostępnych nowotworów. Urządzenie jest niezwykle precyzyjne, pozwala tym samym chronić tkanki zdrowe u chorego. Spotkanie miało charakter informacyjno-edukacyjny, dlatego też do udziału w konferencji zostali zaproszeni eksperci z różnych dziedzin leczenia onkologicznego, w tym torakochirurgii i urologii. Podczas wystąpień i prezentacji przedstawili zastosowania CyberKnife w leczeniu raka płuca, prostaty i nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Marszałek Marek Wożniak przypomniał, że jest to drugie takie urządzenie, które SWW kupuje wspólnie z WCO. Poprzednie zostało zakupione z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Wówczas WCO było beneficjentem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wtedy dostało dofinansowanie w wysokości 40 proc. wartości urządzenia.
– Dzisiaj finansujemy naszą część w 100 proc. z budżetu SWW. Tego typu wydatki dla budżetu województwa są priorytetowe – podkreślił Marek Woźniak. – To są wydatki kosztowne, ale dzisiaj, zwłaszcza w dobie pandemii, nie trzeba nikogo przekonywać, że inwestycje w opiekę zdrowotną stanowią inwestycje niezbędne. Dlatego trzeba bardzo dokładnie ważyć wszystkie cele, które są przed nami i wybierać te, które są najistotniejsze. A opieka zdrowotna jest numerem 1 na liście wszystkich wydatków, które – jako samorządowcy – będziemy ponosić.
Przypomnijmy. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok i lata następne zostało ujęte przedsięwzięcie pn.: „Zakup cybernetycznie zrobotyzowanego akceleratora do radioterapii stereotaktycznej” realizowane przez Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Na jego realizację zostało zabezpieczonych 28,5 mln złotych, z tego 14 mln zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego i 14,5 mln zł ze środków własnych WCO. 7 grudnia 2020 r. została zawarta umowa pomiędzy Województwem Wielkopolskim a WCO na realizację tego projektu. Na podstawie przedłożonego przez Centrum zapotrzebowania, 19 marca 2021 r. zostało przekazanych z budżetu Województwa Wielkopolska 14 mln zl na sfinansowanie pierwszej płatności.
Całkowita wartość umowy na dostawę sytemu CyberKnife FIM wynosi 7 236 000 euro (brutto).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...