trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim

    *27 lutego w siedzibie UMWW odbyło się seminarium pn. „Potencjał i szanse rozwoju na rynku kanadyjskim”.*

    Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przedstawił Kanadę jako kraj przywołujący pozytywne skojarzenia, który również dla około milionowej społeczności Polaków stał się przyjaznym miejscem, zarówno pod względem biznesowym jak i społecznym. Maciej Sytek oraz Nicolas Lepage, Radca Handlowy Ambasady Kanady, podkreślili dobre relacje łączące oba kraje oraz przedstawili nowe możliwości współpracy w ramach Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej UE-Kanada (CETA), przyjętej przez UE we wrześniu 2017 r. Maciej Sytek zachęcił zgromadzonych przedsiębiorców, aby nawiązali bezpośrednie kontakty.   

    Radca Lepage dokonał analizy stosunków dwustronnych Polska-Kanada, wskazał inwestycje kanadyjskie na rynku polskim oraz polskie inwestycje na rynku kanadyjskim. Szeroko omówił znaczenie Umowy CETA, w tym aspekty dotyczące dostępu do rynku kanadyjskiego dla wyrobów przemysłowych, produktów rolno-spożywczych i usług z UE, dostępu do zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z UE, postanowienia dotyczące ochrony inwestycji, a także  specjalny mechanizm rozwiązywania sporów w przypadku inwestycji zagranicznych w Kanadzie. Wskazał
    na szereg czynników, które sprawiają, że Kanada jest bardzo silnym partnerem gospodarczym spośród krajów G7, wysoko ocenianym w rankingach OECD, „Forbes” czy „The Economist”.
    Uczestnicy spotkania poznali także aspekty prawne dostępu do rynku kanadyjskiego, w tym zagadnienia związane z formami prowadzenia działalności gospodarczej oraz różnymi systemami prawnymi obowiązującymi w poszczególnych prowincjach Kanady. Nie mniej ważne okazały zagadnienia związane z dostępem do rynku z punktu widzenia pracowników, tj. uzyskiwanie wiz, w tym ułatwienia wynikające z podpisania Umowy CETA. Prezentacja obejmowała także informacje związane z różnicami kulturowymi i ich znaczenie w biznesie.

    W panelu polskim przedstawiciele instytucji centralnych, tj. Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów (Krajowa Administracja Skarbowa) przekazali najważniejsze informacje nt. CETA, z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, w tym m.in. reguły pochodzenia towarów, przykłady dostępu do rynku dla poszczególnych produktów, ze szczególnym znaczeniem produktów rolno-spożywczych. Przedstawiciel Raben Polska Logistics Sea & Air zaprezentował kluczowe informacje dotyczące logistyki w eksporcie do Kanady, z uwzględnieniem wstępnych kalkulacji wysyłki kontenerów drogą morską i lotniczą.
    W spotkaniu wzięło udział 30 przedsiębiorców z Wielkopolski, zainteresowanych nawiązaniem współpracy gospodarczej z partnerami handlowymi z Kanady.  
    Seminarium zostało zorganizowane przez UMWW oraz Biuro Radcy Handlowego Ambasady Kanady w Warszawie.

    Fot. Artur Boiński / Monitor Wielkopolski
      


    Galeria zdjęć: