trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Stanowisko Polskiej delegacji w Europejskim Komitecie Regionów w sprawie solidarności z Ukrainą

    Stanowisko Polskiej delegacji w Europejskim Komitecie Regionów z dnia 11 marca 2022 roku w sprawie solidarności z Ukrainą w związku z agresją militarną Federacji Rosyjskiej.

    24 lutego 2022 r. Europa stanęła przed największym wyzwaniem od trzech dekad. Mamy do czynienia nie tylko z agresją na Ukrainę, ale i z agresją na europejski porządek bezpieczeństwa oraz europejskie wartości.

    Jako przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych z Polski, która sąsiaduje z bezprawnie zaatakowaną Ukrainą, zgodnie potępiamy działania, które doprowadziły do destabilizacji sytuacji geopolitycznej w Europie i zakłócenia pokoju. Podkreślamy z całą mocą, że nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla tego typu działań.

    Wyrażamy przy tym pełną solidarność ze społeczeństwem i władzami Ukrainy, które bronią swojej suwerenności oraz niezależności. Ukraina, jak każdy pełnoprawny członek wspólnoty międzynarodowej, posiada prawo do wyboru własnej drogi rozwoju oraz swoich sojuszy i partnerów międzynarodowych. Solidaryzujemy się z mieszkańcami zaatakowanych terenów oraz z obywatelami Ukrainy, którzy przebywają w naszej ojczyźnie. Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im odpowiednią pomoc i wsparcie.

    Po doświadczeniach XX w. wydawało się, że politycy w całej Europie zrozumieli, że wojna nie może być instrumentem realizacji interesów państwowych. Brutalność rosyjskich działań nie posiada żadnego usprawiedliwienia i wymaga natychmiastowych działań wspólnoty międzynarodowej w celu ich zatrzymania, a w przyszłości osądzenia.

    Niemal każdy samorząd w Polsce posiada samorząd partnerski w Ukrainie. Polskie samorządy od lat, dzieląc się doświadczeniem transformacji ustrojowej i budowy nowoczesnego samorządu, wspierały budowę państwowości Ukrainy i jej europejskie aspiracje. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić naszym ukraińskim partnerom odpowiednią pomoc humanitarną teraz, a także wsparcie w odbudowie i realizacji europejskich aspiracji w przyszłości.

    Popieramy stanowisko wyrażone w Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 1 marca 2022 r. w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę (2022/2564(RSP)), wzywając instytucje UE do podjęcia starań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, mając równocześnie pełną świadomość konieczności spełnienia przez Ukrainę warunków związanych z procesem akcesyjnym.

    Popieramy również Deklarację regionów i miast Unii Europejskiej w sprawie solidarności z Ukrainą, którą przyjęto podczas 9. Szczytu Europejskich Regionów i Miast w Marsylii w dniach 3-4 marca 2022 r. wzywającą m.in. do konieczności pilnego przyznania ukraińskim obywatelkom i obywatelom opuszczającym kraj status uchodźcy na mocy unijnego prawa azylowego.

    Apelujemy do przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej o zaangażowanie się w natychmiastową deeskalację sytuacji, wsparcie i niesienie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy stanęli w obliczu wojny.

    Apelujemy także do wszystkich europejskich regionów o przyjęcie ukraińskich uchodźców na swoje terytoria. Zwracamy się także do Komisji Europejskiej o jak najszybsze uruchomienie pakietu pomocowego dla Ukrainy oraz miast i regionów bezpośrednio zaangażowanych w niesienie pomocy humanitarnej ofiarom wojny.

    Polska delegacja w Europejskim Komitecie Regionów.


    Galeria zdjęć: