trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Studenci medycyny będą się uczyć w nowym prosektorium

    Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazał 6 milionów zł na budowę prosektorium przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Inwestycja ta jest milowym krokiem w kierunku kształcenia lekarzy w Pile. Docelowo w Pile ma powstać Wydział Medyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a Szpital Specjalistyczny ma stać się Szpitalem Klinicznym.

    5 lipca w Starostwie Powiatowym w Pile podpisana została umowa na dotację, umożliwiającą realizację tej inwestycji. Podpisali ją w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego jego członkowie – Katarzyna Kretkowska i Jacek Bogusławski oraz dyrektor pilskiego Szpitala Wojciech Szafrański.

    – Ta umowa jest chyba najważniejszą dla północnej Wielkopolski i jest efektem 10 lat starań. To jest zielone światło dla rozwoju wydziału lekarskiego UAM w Pile, ale także dla rozwoju ochrony zdrowia i kształcenia lekarzy, którzy dzięki UAM i Akademii Nauk Stosowanych w Pile, będącej partnerem projektu, będą mogli się tutaj rozwijać. Jest to też dodatkowy impuls dla rozwoju całego subregionu – podkreślił Jacek Wojciech Bogusławski.

    – Mamy obecnie w polskich szpitalach pogłębiający się problem braku lekarzy pewnych specjalności, potrzebujemy zwiększyć liczbę oferowanych miejsc na studiach medycznych. Przyszły wydział medyczny UAM w Pile pomoże tę lukę zapełniać. Dla absolwentów szkół średnich z północnej Wielkopolski preferujących studiować medycynę będzie to szansa nauki bliżej domu bez konieczności wyjeżdżania do odległych miast i ponoszenia związanych z tym dodatkowych kosztów – tłumaczy Katarzyna Kretkowska.

    Przyszli lekarze kształcić się będą w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, gdzie trwają już prace związane z przygotowaniem obiektu na przyjęcie studentów. Powstanie tu wielospecjalistyczne centrum symulacji medycznych oraz laboratorium do histologii oraz do fizjologii.

    Powstała w ten sposób baza będzie też wykorzystywana do kształcenia lekarzy m.in. w zakresie studiów podyplomowych różnych specjalności.

    UAM współpracuje także z ANS w Pile. Ta uczelnia już dysponuje monoprofilowymi Centrami Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, w tym „symulacyjnym” Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i własną karetką.

    – Pilski Szpital jest gotowy do rozpoczęcia inwestycji, która będzie skokiem cywilizacyjnym w rozwoju tej placówki, a możliwy jest on dzięki współpracy samorządów wszystkich szczebli oraz współpracy z UAM i ANS w Pile – mówi dyrektor Wojciech Szafrański.

    W proces utworzenia kierunku lekarskiego zaangażowane jest też Miasto Piła, które do czasu otwarcia prosektorium w szpitalu udostępni na potrzeby kierunku prosektorium na Cmentarzu Komunalnym. Dodatkowo Beata Dudzińska, Prezydent Miasta Piły zadeklarowała wsparcie w postaci mieszkań dla kadry naukowej.

    Data publikacji: 2024-07-11

    Galeria zdjęć: