trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Świadectwo pamięci o Polskim Państwie Podziemnym

    *Obchody 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w stolicy Wielkopolski 28 września 2015 roku przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Organizatorem uroczystości, które następnie były kontynuowane w sali Polskiej Akademii Nauk był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.*

    Podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił m.in.:

    „Mamy prawdziwe szczęście, że przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej możemy spotkać tych, którzy to Państwo tworzyli i za nie walczyli.
    Tracili w tej walce najbliższych, przyjaciół, niejednokrotnie sami ocierali się o śmierć, a jednak wytrwali.
    Witam serdecznie wszystkich Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
    To dla nas ogromny zaszczyt, że jesteście Państwo z nami i zawsze stawiacie się na apel, gdy trzeba dać świadectwo prawdzie i historii.
    Jest w Was siła, prawość, a jednocześnie dużo pogody ducha i życzliwości dla ludzi. Wiecie, jak wiele znaczy życie i jak łatwo je stracić. Wiecie, co znaczy wolność, bo wielu z Was przyszło na nią czekać jeszcze długo po wojnie.
    „Pokutę” za walkę z okupantem o niepodległą Polskę, za krew i poświęcenie, odbywaliście w ubeckich więzieniach, a zamiast wdzięczności doświadczaliście prześladowań i cierpienia.
    Nie ugięliście się jednak, na zawsze stając się dla nas wzorem i symbolem oddania ojczyźnie.
    Jesteśmy tutaj, przy - zbudowanym naszym wspólnym wysiłkiem - Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby dać świadectwo pamięci tych, którzy polegli i złożyć wyrazy najwyższego szacunku tym, którzy stoją na straży prawdy o latach mroku i chwały.
    Aby w wolnej Polsce przypominać o cenie, jaką Polacy byli w stanie zapłacić za wolność. I wielu ją zapłaciło.”

    Przy Pomniku odczytana została uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz Apel Pamięci. Odmówiona została także modlitwa za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Kwiaty złożyli parlamentarzyści, wojewoda wielkopolski, samorządowcy, Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych działająca przy Marszałku Województwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń propagujących wiedzę o bohaterach polskiego podziemia, a także uczniowie wielkopolskich szkół.

    Spotkanie w sali konferencyjnej PAN było okazją do wystąpienia płk. Jana Górskiego, Prezesa Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z kolei prelekcja dr Anny Ziółkowskiej, dyrektora Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie była wspomnieniem o ppor. Zbisławie Jadwidze Krajnej. Rodzina rozstrzelanej w Żabikowie łączniczki AK była obecna podczas uroczystości.

    Uczniowie V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu zaprezentowali część artystyczną, a Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu wykonała okolicznościowy koncert.